21.04.2024 11:17:29

Türkiye

Sade Vatandaş | Yargıtay, 'Okumuşsun da adam olamamışsın' Sözünü Hakaret Saymadı
Yargıtay, 'Okumuşsun da adam olamamışsın' Sözünü Hakaret Saymadı


Büyült Küçült

Yargıtay, 'Okumuşsun da adam olamamışsın' Sözünü Hakaret Saymadı

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, "Okumuşsun da adam olamamışsın" sözünün hakaret olmadığına, kaba ve nezaket dışı davranış, ağır eleştiri niteliğinde olduğuna hükmetti.

Nevşehir'de yaşanan tartışmada bir kişi, karşı tarafa yönelik olarak "Okumuşsun da adam olamamışsın" ifadesini kullandı. Şikayet üzerine açılan davada Nevşehir 3. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığa kullandığı söz nedeniyle 'hakaret' suçundan ceza verdi.

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 4. Ceza Dairesi ise yerel mahkeme kararını bozdu. Hakaret fiillerinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değerin, kişilerin onur, şeref ve saygınlığı olduğuna işaret edilen kararda, 'hakaret' suçunun oluşabilmesi için davranışın kişiyi küçük düşürmeye yönelik olması gerektiği belirtildi.

Kararda, kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözün 'hakaret' suçu bağlamında değerlendirilemeyeceğine, ifadelerin açıkça, onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiili, olgu isnadını veya sövmek fiilini oluşturması gerektirdiği vurgulandı.

Sanığın kullandığı "Okumuşsun da adam olamamışsın" sözünün, onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta değil, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı davranış, ağır eleştiri niteliğinde olduğu ifade edilen kararda, 'hakaret' suçunun unsurlarının oluşmadığı kaydedildi.

Havva Karakoç

Havva Karakoç