21.04.2024 10:41:56

Türkiye

Sade Vatandaş | Uğur Şahin 'çok önemli' diyerek duyurdu: BioNTech aşısında yeni gelişme!
Uğur Şahin 'çok önemli' diyerek duyurdu: BioNTech aşısında yeni gelişme!


Büyült Küçült

Uğur Şahin 'çok önemli' diyerek duyurdu: BioNTech aşısında yeni gelişme!

Dünyada ilk uluslararası onayı alan Pfizer/Biontech aşısının saklama koşullarında güncellemeye gidildi. Avrupa Birliği, aşının eksi 25 ile eksi 15 derecede iki haftaya kadar depolanmasına onay verdi.

BioNTech aşısının en önemli dezavantajları arasında sayılan depolama koşullarında değişikliğe Avrupa Birliği'nden (AB) onay çıktı. Avrupa İlaç Dairesi (EMA), aşının geçici olarak eksi 25 ila eksi 15 derecede iki haftaya kadar depolanabilmesine onay verdi.  

BioNTech'in kurucu ortağı Uğur Şahin, onayın aşıyı dünyadaki tüm insanlara ulaştırma hedefinde önemli bir adım olduğunu belirterek aşılama uygulamalarının aşı merkezlerinden yerel doktorlara taşınması sürecinde doğru bir zamanlamaya denk geldiğini ve salgına karşı mücadeleyi hızlandıracağını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen haftadan beri yaklaşık 1,4 milyon doz BioNTech aşısının Türkiye'ye ulaştığını duyurmuş ve şunları söylemişti.

"Testler ve klinik araştırma dışında ilk kez BioNTech aşısı geldi. Güvenlik testleri yapılıyor ve önümüzdeki hafta sırası gelen vatandaşlarımıza uygulanacak.

"Ayrıca 700 bin dozdan fazla BioNTech aşısı daha ülkemize ulaştı. Böylece yaklaşık 1,4 milyon doz kullanıma hazır aşı ulaşmış oldu. Bu aşı ülkemizde ilk defa kullanılacak. Aşı, saklama koşulları uygun olan her merkezimizde uygulanacak."

 

Mehmet Koyuncu

Mehmet Koyuncu