16.04.2024 14:18:32

Türkiye

Sade Vatandaş | Türkiye, Koronavirüs Sürecinde Dünyayı Geride Bıraktı
Türkiye, Koronavirüs Sürecinde Dünyayı Geride Bıraktı


Büyült Küçült

Türkiye, Koronavirüs Sürecinde Dünyayı Geride Bıraktı

İngiltere merkezli araştırma kuruluşu ‘We Are Social tarafından yapılan bir araştırmayla koronavirüs sürecinde dünya genelinde 16- 64 yaş arası grubun internette günde 6 saat 54 dakika zaman geçirdiği, Türkiye'de ise bu sürenin 7 saat 57 dakikayla dünya ortalamasının üzerine çıktığı saptandı. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Meslek Yüksekokulu Müdürü Burçin Önder, Türk halkının interneti daha çok bilgi almak için tercih ederken sosyal medyayı aile bireyleri başta olmak üzere yakınları ve arkadaşlarıyla sohbet etmek amacıyla kullandıklarını belirtti.

Koronavirüs sürecinde dünya genelinde milyonlarca insan evde daha çok vakit geçirmeye başladı doğal olarak bu da internet ve sosyal medya kullanımını artırdı. Türkiye'de ise özellikle koronavirüs sürecinde internet ile sosyal medyada geçirilen zamanın diğer ülkelere göre daha fazla olduğuna dikkat çeken Burçin Önder, kullanıcıların tercih ettiği platformlar hakkında şu bilgileri verdi:

“Dünya genelinde 5,2 milyar insan mobil cihaz kullanıyor. Aktif sosyal medya kullanıcısı ise 4,2 milyara ulaştı. Dünya genelinde, 16- 64 yaş arası kişilerin yüzde 96'sının akıllı mobil cihazı mevcut. Türkiye hem sosyal medya hem de internet kullanımında dünya ortalamasını geçmiş durumda. En çok ziyaret edilen siteler ‘Google, Youtube ve Facebook.’ İnterneti, en çok bilgi almak için kullanıyoruz. Arkadaş ve aileyle sohbet, haberleri öğrenmek, video ve film izlemek ise dijital ortamda en çok yaptığımız aktiviteler arasında yer alıyor."

EN ÇOK KULLANILAN EMOJİLER

Koronavirüs döneminde evde geçirilen sürenin internet ile sosyal medya kullanımı konusunda belirleyici bir rol oynadığını hatırlatan Önder, ‘kırmız kalp’ ile ‘gülme emojileri’nin çok kullanıldığını belirtti. En popüler uygulamalar; ‘Facebook, Instagram, Amazon, WhatsApp ve Messenger.’ İnternet ve sosyal medyayı kullanırken, oyunlar için para harcamaktan da kaçınmadığına değindi. Hem Google Play hem iOS'ta, en çok harcamayı oyun için yapıldığını diğer yandan ‘Tik- Tok’ uygulamasına da son dönemde ilginin bir hayli arttığını vurguladı. Ayrıca bu uygulamalar için de kullanıcıların para harcadığının gözlemlendiğini belirtti.

KORONAVİRÜS SALGININDA İLGİ DAHA DA ARTTI

Geçtiğimiz yıl yayımlanan araştırmada, Türkiye'de günlük internet kullanımı 7 saat 29 dakika iken Ocak ayında yayımlanan araştırma sonuçlarında, ülkemizde günlük internet kullanım ortalaması 7 saat 57 dakikaya yükseldiği gözlemlendi. Önder bu durumu "Koronavirüs döneminde evde geçirilen süre, internet kullanımının artmasında çok belirleyici oldu. İnternet kullanım ortalamasının yükselmesi ise internet ve sosyal medyaya gösterilen ilginin devam edebileceğine işaret ediyor. Çok sayıda kişi, artık televizyon seyretmek yerine cep telefonu ekranını kullanıyor. Cep telefonu ekranı, en çok kullandığımız ve zaman geçirdiğimiz alan haline geldi." şeklinde değerlendirdi.

Havva Karakoç

Havva Karakoç