11.12.2023 12:27:31

Türkiye

Sade Vatandaş | Tüm Dünyada Bir Kutu Kola Kadar Koronavirüs Var
Tüm Dünyada Bir Kutu Kola Kadar Koronavirüs Var


Büyült Küçült

Tüm Dünyada Bir Kutu Kola Kadar Koronavirüs Var

İngiltere’deki Bath Üniversitesi’nden İngiliz matematikçi Kit Yates, dünyadaki toplam koronavirüsün ne kadar hacim kaplayacağını hesapladı. Kit Yates’in hesaplamalarına göre dünyadaki koronavirüsler bir araya gelse, 0.33’lük bir kola kutusuna rahatça sığabiliyor.

Güncel koronavirüs enfeksiyon sayılarını ve tahmini olarak enfekte olan insanlardaki virüs yoğunluğunu baz alan Yates, virüs çapının 100 nanometre (1 metrenin milyarda biri) olduğunu ortaya koydu. 

Virüsün dış yüzeyinde bulunan taç şeklindeki çıkıntılardan dolayı üst üste geldikleri zaman oluşacak boşluklarla birlikte dünyadaki tüm koronavirüslerin 0.33’lük bir kola kutusuna rahatça sığabileceğini aktaran Yates, araştırmasının sonuçlarını “Son yıllardaki tüm bu kayıpların, öfkenin, fakirliğin, ayrılıkların sebebinin sadece birkaç yudumdan kaynaklandığını düşünmek çok şaşırtıcı” şeklinde değerlendirdi.

YENİ SEMPTOMLARA DİKKAT!
Imperial College’ın İngiltere’de 1 milyondan fazla kişinin katılımıyla yaptığı araştırma ise Kovid-19’un koku, tat kaybı, ateş, öksürük gibi semptomların yanı sıra farklı belirtilerinde de olabileceğini ortaya koydu. 

Haziran 2020-Ocak 2021 döneminde yapılan test ve anketlere dayanarak gerçekleştirilen araştırmada, bazı hastaların ateş ve öksürük gibi semptomları hiç göstermediği ancak kişilerde titreme, iştahsızlık, baş ve kas ağrısı yaşandığını gözlemlendi.

Araştırma, yaşlara göre semptomların değişiklik gösterebileceğini ortaya koydu. Buna göre, titreme, tüm yaşlardaki pozitif vakalarda görülürken, 5-17 yaş aralığındakilerde baş ağrısı, 18-54 yaş aralığı ile 55 yaş ve üzerindekilerde iştah kaybı daha fazla görüldü. Kas ağrısı ise 18-54 yaş aralığındaki hastalarda rapor edildi. Enfekte olmuş 5-17 yaş aralığındaki çocukların ateş, öksürük ve iştah kaybı bildirme olasılığının, yetişkinlere göre daha düşük olduğu gözlemlendi.
İngiltere’de halkın sadece klasik semptomlardan herhangi birini göstermesi durumunda Kovid-19 testi yaptırmaları istenmekte. Fakat araştırmacılar, klasik semptomlara göre test yapılması durumunda enfeksiyon taşıyan kişilerin yaklaşık yarısının tespit edilebildiğini aktarmakta. Ek semptomların dahil edilmesi durumunda ise tüm semptomatik vakaların dörtte üçüne ulaşılabileceği belirtildi.

Araştırma programının direktörü Profesör Paul Elliott, konuya ilişkin “Bu yeni bulgular, Kovid-19’lu birçok kişinin test edilmeyeceğini ve bu nedenle kendilerini izole etmeyeceklerini gösteriyor. Çünkü semptomları, enfekte kişilerin belirlenmesine yardımcı olmak için kullanılan mevcut Halk Sağlığı kılavuzundaki semptomlarla eşleşmiyor” açıklamasında bulundu.

Havva Karakoç

Havva Karakoç