18.05.2024 17:15:08

Türkiye

Sade Vatandaş | Ticaret Bakanı Pekcan, ABD Ticaret Temsilcisi İle Görüşecek
Ticaret Bakanı Pekcan, ABD Ticaret Temsilcisi İle Görüşecek


Büyült Küçült

Ticaret Bakanı Pekcan, ABD Ticaret Temsilcisi İle Görüşecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile video konferans yöntemiyle bugün görüşecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD'deki yönetim değişikliğinin ardından 18 Mart'ta görevine başlayan ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile bugün video konferans yöntemiyle görüşecek. 

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ABD Ticaret Temsilcisi Tai'nin göreve başlamasından kısa süre sonra ilk görüşmek istediği ülkeler arasında Türkiye'nin yer alması, ticari ilişkilere verilen önemin bir yansıması olarak değerlendiriliyor. 

Pekcan'ın, Tai ile görüşmesinde, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yanı sıra ticaret hacminin dengeli şekilde artırılması, ticaretin kolaylaştırılması ve iş ortamının geliştirilmesi, Dünya Ticaret Örgütü'ndeki çalışmalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünya ticaretine olumsuz etkilerine karşı atılacak adımların da aralarında bulunduğu konular ele alınacak.

Türkiye-ABD ticari ilişkileri

Türkiye'nin ABD'ye ihracatı salgına rağmen 2020 yılında yüzde 13.5 artarak 10.1 milyar dolara ulaştı.

Geçen yıl Türkiye-ABD ticaret hacmi 22.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

ABD'de yeni yönetimin göreve başlamasının ardından, Başkan Joe Biden ticaret konularını yönetmesi için ABD Ticaret Bakanlığına Gina Raimondo'yu, ABD Ticaret Temsilciliğine ise Katherine Tai'yi getirmişti. 

Bakan Pekcan da iki mevkidaşını kutlayarak, ABD ile mevcut ticaret hacminin artırılması için başlatılan çalışmaları sürdürme yönündeki kararlılığını ifade etmişti. 

 

Havva Karakoç

Havva Karakoç