20.05.2024 11:23:59

Türkiye

Sade Vatandaş | Sümela Manastırı’nın Gizli Şapeli Turizme Açılacak
Sümela Manastırı’nın Gizli Şapeli Turizme Açılacak


Büyült Küçült

Sümela Manastırı’nın Gizli Şapeli Turizme Açılacak

Türkiye’nin en önemli inanç turizmi merkezlerinden biri olan Sümela Manastırı’nın restorasyon çalışmaları sırasında bulunan gizli şapeli turizme açılacak.

Trabzon'un Maçka ilçesi Altındere Vadisi'ndeki Sümela Manastırı'nda yürütülen restorasyon çalışmaları sırasında gizli bir geçitle ulaşılarak bulunan şapel, ahşap yol projesi ile ziyaret edilebilecek.

Manastırın kuzey çatısının üst sağ yamacında bulunan ve gizli bir geçitle ulaşılan şapel defineciler tarafından geçmişte tahrip edilirken, çok sayıda freskin yer aldığı şapel için proje hazırlanıyor.

Sümela Manastırı'ndaki restorasyon çalışmalarını yürüten firma tarafından hazırlanan proje Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunulacak. Bakanlığın onay vermesiyle manastırında gizli olarak bilinen şapel misafirlerin görseline sunulacak.

Bin 600 yıllık bir tarihe sahip Sümela Manastırı'nda 3 aşamada yürütülen restorasyon çalışmalarının son bölümünde gizli geçitle ulaşılan şapel için başlatılması planlanan ahşap yol çalışması ile manastır restorasyonu tamamlandığında yeni bir ziyaret alanına kavuşmuş olacak. 

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla gizeminin gezilerek görüleceği Sümela Manastırı’nda ulaşılması tehlikeli olan şapelde hasar gören fresk ve çatı kısımları da yeniden onarılacak.

Restorasyon çalışmalarının 1 Temmuz 2021 tarihine kadar bitirilmesi hedeflenen Sümela Manastırı’nın bugüne kadar gün yüzüne çıkmayan şapelleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlaması hedefleniyor.

Havva Karakoç

Havva Karakoç