14.07.2024 04:37:58

Türkiye

Sade Vatandaş | Spotify'dan Şaşırtan Yenilik: 'Gözlem Yapabilecek'
Spotify'dan Şaşırtan Yenilik: 'Gözlem Yapabilecek'


Büyült Küçült

Spotify'dan Şaşırtan Yenilik: 'Gözlem Yapabilecek'

Spotify edindiği yeni patentle ses tanıma teknolojisini hayata geçirip kullanıcılarının yaşını, cinsiyetini, ruh halini, hatta o an bulunduğu ortamı öğrenmek adına 'gözlem yapabilecek'. Firma, kullanıcılarının kendilerine uygun şarkılara kolayca ulaşmasını sağlamayı hedeflediklerini ayrıca bu yeni özelliğin henüz hayata geçirilip geçirilmeyeceğinin resmen belli olmadığını belirtti. 

Birçok sosyal medya uygulaması ve farklı sosyal medya araçları gibi Spotify'da yeni patenti sayesinde kişisel verilere erişim isteyecek. Başvurusu 2018'de yapılan ve 12 Ocak'ta onaylanan bu patent sayesinde Spotify, kullanıcılarının seslerini dinlemekle kalmayıp arka plan seslerine de 'kulak misafiri' olabilecek.  'Çevresel veriler' şeklinde tanımlanan datalarda kişinin yürüyüşte, partide ya da bir toplu taşıma aracında olduğunun tespiti yapılabilecek.

Sputnik'de yer alan habere göre, Spotify'in patent başvurusunda bu teknolojik yeniliği hayata geçirmek istemesinin nedenini "Bizim gibi uygulamaların kullanıcılarına kişiselleştirilmiş içerik önerileri yapmasına yarayacak özellikler kullanması sık karşılaşılan bir durum" şeklinde açıkladı.

Şu an patenti alınsa bile bu kişiselleştirilmiş önerileri tam anlamıyla uygulmaya koyamamış ve kullanıcıları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu belirten Spotify'a göre ses tanıma teknolojisi, kişinin yaşı ve cinsiyetine dair bilgiler sunmanın yanı sıra konuşmasının 'tonlaması, vurgusu ve ritmi' de o an 'mutlu mu, sinirli mi yoksa normal mi' olduğuna dair ipucu verebilir.

Spotify söz ettiği 'ruh hali, cinsiyet, yaş ve konuşma tarzı' gibi kategorilerin şu an için yalnızca birer örnek olduğunu, başka sınıflandırmaların da kullanılabileceğini vurguladı. Ses analiziyle elde edilen sonuçların, kullanıcının daha önce dinlediği müzik türleri ve arkadaşlarının müzik zevkleriyle birleştirilince çok daha yerinde şarkı önerileri yapılabileceğini de belirtti.

Spotify, 'kişilik özelliklerine dayalı kullanıcı deneyiminin kişiselleştirilmesi yöntemi ve sistemlerinin' patentini Ekim 2020'de almıştı. Temmuz 2020'de yayımlanan bir araştırmasında da Spotify 5808 kullanıcının 3 ay boyunca dinlediği 17.6 milyon şarkının analizinin yapıldığını, müzik zevklerinin kişilik özelliklerini büyük oranda yansıttığını aktarmıştı.

Firmanın patentini almış olduğu bu yeni ses tanıma teknolojisini kullanıma sokup sokamayacağı henüz bilinmiyor.

 

Havva Karakoç

Havva Karakoç