16.06.2021 11:48:55

Türkiye

Sade Vatandaş | Sivrisinekler Koronavirüs Taşır mı?
Sivrisinekler Koronavirüs Taşır mı?


Büyült Küçült

Sivrisinekler Koronavirüs Taşır mı?

Prof. Dr. Hüseyin Çetin, sivrisineklerin koronavirüs hastalığını taşıyabileceği endişesine açıklık getirdi. Çetin, "Sivrisinekleri koronavirüs bulaşmış kanla beslediler. Besleme sonucunda virüsü sivrisineklerin taşımadığı kanıtlandı" dedi.

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte ortaya çıkacak sivrisineklerin koronavirüs hastalarından kan emip hastalığı yayabileceği şüphesiyle uzmanlar, sivrisinekler üzerinde bir dizi araştırma yaptı.

Sivrisinekler, böcekler ve vektör canlılar üzerine geniş çaplı araştırmaları bulunan Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çetin, sivrisineklerin koronavirüsü yayıp yaymayacağıyla ilgili yurt dışında yapılan çalışmaları inceledi.

Yurt dışında bu konuda yayımlanan makaleleri de inceleyen Çetin, yapılan testlerde böyle bir virüs yayılımının söz konusu olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Çetin, "Yapılan çalışmada iki farklı sivrisinek türünü koronavirüs bulaşmış kanla beslediler. Besleme sonucunda virüsü sivrisineklerin taşımadığı hatta yumurtalarına da aktarmadıkları kanıtlandı. 10 günlük bir çalışmaydı bu ve önemli bir dergide yayımlandı" dedi.

“Hamam böcekleri ve karasineklerin taşıdıklarına dair kesin bir kanıt yok”

Prof. Dr. Hüseyin Çetin, diğer bazı canlıların koronavirüsün COVID-19 dışındaki türlerini taşıdığına dair bazı araştırmalar olduğunu da belirterek şöyle konuştu:

"Geçmişte bazı araştırmalar yapıldı. Hamamböcekleri ve karasineklerin COVID-19 değil de diğer koronavirüsleri taşıdığına dair bilimsel yayınlar, araştırmalar var. COVID-19 ile ilgili insanlarımız rahat olabilir. Taşıdıklarına daire kesin bir kanıt yok." (DHA)

Havva Karakoç

Havva Karakoç