17.04.2024 00:29:48

Türkiye

Sade Vatandaş | Sinovac'ın Ölümü Önleme Oranı %100
Sinovac'ın Ölümü Önleme Oranı %100


Büyült Küçült

Sinovac'ın Ölümü Önleme Oranı %100

Sinovac şirketinden uzun süredir beklenen açıklama kısmen de olsa geldi. Aşının enfeksiyonu önlemede etkinliğinin % 50.6 oranında olduğu aktarılırken tıbbi tedavi gerektiren vakaları önlemede %83.7 oranında, hastaneye yatış ve ölümü önleme de ise %100 oranında etkinlik gösterdiği açıklandı.

Reuters'ın haberine göre, Çinli Sinovac Biotech Şirketi cuma günü yaptığı açıklamada Brezilya ve Türkiye'de gerçekleştirilen COVID-19 aşısı klinik denemelerinin sonuçlarını açıkladı. Sinovac'ın ürettiği COVID-19 aşısının, hastalarda hastaneye yatma ve ölümü önlemede daha etkin olduğu gözlemlenirken enfeksiyonları engellemede çok daha düşük etkinlik oranına sahip olduğu görüldü.

Toplamda 12.396 kişinin katıldığı klinik denemelerin sonucunda, CoronaVac aşısının COVID-19 hastalarının hastaneye kaldırılmalarını veya ölmelerini önlemede % 100, herhangi bir tıbbi tedavinin yapılmasını gerektiren vakaları önlemede % 83.7 etkili olurken insanların enfekte olmasını önlemede yalnızca % 50.65 etkili olduğu ifade edildi.

COVID-19 hastalarının yanı sıra onları tedavi eden sağlık çalışanlarının da dahil edildiği klinik denemelerde katılımcılar iki dozdan oluşan bir aşılanma sürecine tabi tutuldular. Bu şekilde ilk aşılanmanın üzerinden geçen14 günlük süre zarfı ile aşının etkinliği değerlendirildi.

Şirket, aşının Türkiye'de sağlık çalışanları ve genel popülasyon arasında iki aşamada test edildiğini ve 29 vakanın analizine göre COVID-19'u önlemede % 91,25'lik bir etkinlik oranına sahip olduğunu söyledi.

2021 Ocak ayının başlarında, Brezilyalı araştırmacılar, CoronaVac aşı denemesinin semptomatik enfeksiyonları önlemede % 50.4 etkili olduğunu gösteren ara sonuçlarını aktardı.

Brezilya'nın ulusal aşılama programı CoronaVac ve Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca Plc tarafından geliştirilen aşı çerçevesinde oluşturulmakta. Her ikisi de acil kullanım için onay aldı.

Diğer aşıların etkililik oranları, ortaya çıkan yeni varyantların etkisini yansıtan bir model olarak ülkeden ülkeye büyük ölçüde değişiklik göstermekte.

Şu anda bilim insanları ve halk sağlığı uzmanlarını en çok ilgilendiren koronavirüs çeşitleri arasında, diğerlerinden daha hızlı yayıldığı görülen İngiliz, Güney Afrika ve Brezilya varyantları bulunmakta.

Havva Karakoç

Havva Karakoç