18.05.2024 15:49:40

Türkiye

Sade Vatandaş | Prof. Dr. Tevfik Özlü: Mutant Virüslere Karşı Aşıların Etkisinde Zayıflama Var
Prof. Dr. Tevfik Özlü: Mutant Virüslere Karşı Aşıların Etkisinde Zayıflama Var


Büyült Küçült

Prof. Dr. Tevfik Özlü: Mutant Virüslere Karşı Aşıların Etkisinde Zayıflama Var

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutasyona uğramış koronavirüs Türkiye'de ve dünyada daha fazla görülmeye başlandığını belirtti. Özlü, "Şu anda mutant virüslere aşılar etkili ama aşıların etkisinde bir zayıflama var. O açıdan dikkatli olmak gerekiyor" dedi.

Mutant virüslere karşı aşıların etkisinde zayıflama olduğu için daha dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü,

Tabii giderek şu anda toplumlarda sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada mutasyonlu virüsler yani varyant dediğimiz çok sayıda mutasyonun bir arada göründüğü yeni mutant virüsler daha fazla görülmeye başlıyor. Artış var, bu tabii izlenmesi gereken bir durum. Çünkü bu artışlar beraberinde yeniden salgında dalgalanmayı getirecek mi? Yeniden vaka sayılarında bir artış olacak mı? Bütün endişemiz o. Umarım kontrolünü sağlayabiliriz ama tabii bu virüslerin kontrolü daha zor, bulaşması daha kolay. Dikkatli olmamız lazım. Şu anda mutant virüslere aşılar etkili ama aşıların etkisinde bir zayıflama var. O açıdan dikkatli olmak gerekiyor. Daha zayıf etkili ama hala etkili" şeklinde düşüncelerini ifade etti. (DHA)

Havva Karakoç

Havva Karakoç