14.07.2024 04:42:15

Türkiye

Sade Vatandaş | Papa’dan IMF ve Dünya Bankası’na mektup
Papa’dan IMF ve Dünya Bankası’na mektup


Büyült Küçült

Papa’dan IMF ve Dünya Bankası’na mektup

Katoliklerin Ruhani Lideri Papa Francis, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantısı katılımcılarına bir mektup yazdı. Papa, “Salgının dünyayı birbiriyle ilişkili sosyo-ekonomik, ekolojik ve siyasi krizlerle yüzleşmeye zorladığını” söyledi.

Papa, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın ilkbahar yıllık toplantısına katılanlara bir mektup yazarak koronavirüsün, ekonomik etkisinden etkilenen düşük gelirli ülkelerin borç yüklerinin azaltılması ve küresel karar alma mekanizmalarında daha fazla söz hakkı verilmesi çağrısında bulundu. 

Maktupta Papa tarafından, salgının dünyayı birbiriyle ilişkili sosyo-ekonomik, ekolojik ve siyasi krizlerle yüzleşmeye zorladığına dikkat çekildi.

“Dünya nüfusunun küçük bir azınlığının servetinin yarısına sahip olduğu eşit olmayan ve sürdürülemez bir ekonomik ve sosyal yaşam modeline geri dönülmemesi gerektiğini” belirten Papa ifadelerini şu şekilde sürdürdü:

"Küresel dayanışma ruhu, en azından pandemiyle daha da kötüleşen yoksul ülkelerin borç yükünde önemli bir azalma gerektirir." 

Havva Karakoç

Havva Karakoç