21.04.2024 11:20:57

Türkiye

Sade Vatandaş | Nike, içinde insan kanı bulunan 'şeytan ayakkabıları'nın üreticisine dava açtı
Nike, içinde insan kanı bulunan 'şeytan ayakkabıları'nın üreticisine dava açtı


Büyült Küçült

Nike, içinde insan kanı bulunan 'şeytan ayakkabıları'nın üreticisine dava açtı

Nike, tabanında insan kanı bulunan 'şeytan ayakkabıları'nı satan MSCHF'ye dava açtı. ABD'li firma, ayakkabının kendi modellerine benzemesi nedeniyle bazı müşterilerinin Nike'ın satanizmi desteklediği düşüncesine kapıldığını ve bunun markaya zarar verdiğini belirtti. Nike’ın Air Max modeli kullanılan ayakkabı sosyal medyada tartışma yaratmıştı.

ABD merkezli spor giyim devi Nike, tabanında kırmızı mürekkep ve bir damla gerçek insan kanı bulunan 'Şeytan Ayakkabılarını' rapçi Lil Nas X'le birlikte üreten Brooklyn sanat kolektifi MSCHF'ye 'marka ihlali' davası açtı.

​​Projeyle hiç bir alakası olmadığını belirten Nike, dün piyasaya sürülen ayakkabının tasarımı ile logosu nedeniyle kendilerine ait izlenimi verdiğini ve sosyal medyada bir çok kullanıcının Nike'ı boykot etmekle tehdit ettiğini belirtti. 

Şikayet dilekçesinde, kanlı ayakkabıların, Air Max 97 modelinin taklidi olduğu ve üzerinde Nike logosu olduğu belirtildi. 

Nike şikayetinde ayrıca, MSCHF'nin söz konusu ayakkabıyı üretme ve satma yetkisinin durdurulmasını talep etti.

'Nike'ın satanizmi desteklediğini düşünenler oldu'

Dilekçede şu ifadeler yer aldı: 

"MSCHF ve yetkisiz Şeytan Ayakkabıları karışıklığa neden olabilir ve MSCHF ürünleri ile Nike arasında hatalı bir ilişki oluşturabilir. Ayakkabının tanıtılmasının ardından, kısa bir sürede Nike'ın satanizmi desteklediğine inanan tüketiciler oldu ve bu markaya zarar verdi."

Rapçi Lil Nas X davada taraf olarak yer almazken, müzisyenin temsilcileri konuyla ilgili sorulara da yanıt vermedi. MSCHF ekibi, Twitter'dan açıklama yaparak Nike'ın kendilerine dava açtığını doğruladı. 

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı

​​Şeytana gönderme yapılarak 666 adet üretilen ayakkabı, Lil Nas X'in şeytanı canlandırdığı yeni bir müzik klibi yayımlamasının ardından piyasaya sürülmüştü. Tanıtımı sosyal medyada büyük yankı uyandıran ayakkabı bazı kesimler tarafından beğenilse de çok sayıda eleştirilerinin hedefi olmuştu. 

​MSCHF adına konuşan sözcü ayakkabıda kullanılan kanı kolektif üyelerinin verdiğini belirterek “Sanatımız için fedakarlığa hazırız” demişti.

Nike Air Max 97 modelinin kullanıldığı tasarımda ayakkabıları bronz bir pentagram, ters haç gibi detaylar bulunuyor. 

Havva Karakoç

Havva Karakoç