23.05.2024 08:46:44

Türkiye

Sade Vatandaş | Londra’da Sarah Everard İçin Toplanan Kadınlara Polis Müdahalesi
Londra’da  Sarah Everard İçin Toplanan Kadınlara Polis Müdahalesi


Büyült Küçült

Londra’da Sarah Everard İçin Toplanan Kadınlara Polis Müdahalesi

İngiltere'de bir polis memurunun öldürdüğü Sarah Everard için düzenlenen anma törenine polis müdahalede bulundu, olaylar sırasında 4 kadın gözaltına alındı.

Londra'da 3 Mart akşamı evine giderken kaybolan ve günler sonra cesedi bulunan 33 yaşındaki Sarah Everard, son görüldüğü yer olan Londra'nın Clapton Junction bölgesindeki bir parkta anıldı.

Polis, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarını gerekçe göstererek, anma törenine katılanlardan dağılmalarını istedi.

Konuşmaları engellemeye çalışan polise, büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yüzlerce kişi tepki gösterdi.

Törene katılanlar, polisin müdahalesini "Utanın" ve "Kendi adamınızı gözaltına alın" sloganlarıyla protesto etti.

Polisin güç kullanmaya başlaması üzerine ise arbede yaşandı. Yumruklaşmaların görüldüğü olaylar sırasında 4 kadın gözaltına alındı.

Gözaltı sırasında özellikle bir kadının yere yatırılması tepkiye neden oldu.

"Derinden rahatsız etti"

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, görüntülerin kendisini "derinden rahatsız ettiğini" belirterek, "Kadınlar, Sarah Everard'ın yasını tutmak için bir araya geldiler. Bunu barışçıl bir şekilde yapabilmeliydiler." dedi.

Polis Teşkilatı Şefine istifa çağrısı

Londra Belediye Başkanı Sadık Han ise görüntülerin "kabul edilemez" olduğunu kaydetti.

"Polisin Kovid-19 kurallarını uygulama sorumluluğu var. Ancak görüntülerden açıkça müdahalenin ne uygun ne de orantılı olduğunu görüyorum." ifadesini kullanan Han, Londra Polis Teşkilatı Şefi Cressida Dick ile temas halinde olduğunu ve "acilen bir açıklama istediğini" aktardı.

Liberal Demokrat Parti'nin lideri Ed Davey de Dick'i istifaya çağırdı. Müdahaleyi "son derece utanç verici" olarak nitelendiren Davey, "Cressida Dick, Londra'daki milyonlarca kadının güvenini kaybetti ve istifa etmeli." açıklamasında bulundu.

Polis müdahaleyi savundu

İçişleri Bakanı Priti Patel, görüntüleri "üzücü" olarak nitelendirerek, polisten ayrıntılı bir rapor istediğini duyurdu.

Bu arada Komiser Yardımcısı Helen Ball tarafından yapılan açıklamada ise müdahale ve gözaltılar savunuldu.

Kovid-19'un bulaşma riskine dikkat çekilen açıklamada, "Kesinlikle güç kullanmak zorunda kalmak istemezdik. Ancak insanların güvenliğini korumak daha öncelikli olduğu için bunu yapmak durumunda kaldık." görüşü paylaşıldı.

Havva Karakoç

Havva Karakoç