20.05.2024 11:51:17

Türkiye

Sade Vatandaş | Kuyumculara 500 gramlık teminat şartı rafa kaldırıldı
Kuyumculara 500 gramlık teminat şartı rafa kaldırıldı


Büyült Küçült

Kuyumculara 500 gramlık teminat şartı rafa kaldırıldı

Kuyum Ticareti Hakkında Taslak Yönetmeliği'nde kuyumculardan talep edilen gündemdeki 500 gram altın teminatı şartı taslak metinden çıkarıldı.

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık, Kuyum Ticareti Hakkında Taslak Yönetmeliği'nde kuyumculardan talep edilen gündemdeki 500 gram altın teminatı şartının Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın direktifiyle taslak metninden çıkarıldığını söyledi.

Mevcut yasal boşluklar nedeniyle isteyen herkesin kuyumcu olabilmesinin piyasadaki sorunları daha da büyüttüğünü ifade eden Atayık, şunları kaydetti: “Taslakla, kuyumcu mağaza açılışlarında yetki belgesinin istenmesi gibi belli başlı kuralların getirilmesi çok önemlidir. Ticaret Bakanlığı’nın ‘Kuyum Ticareti Hakkında Taslak Yönetmeliği’nin hazırlanması bir gerekliliktir. Bakanlık zaten daha çalışmaya başlarken sektörün ilgili kurumlarına taslağı göndererek görüş istemiştir. Biz de taslak gönderilir gönderilmez düzenlemeyle ilgili itirazlarımızı gerekçeleriyle de gündeme getirdik. Geçtiğimiz hafta önce sektörün kurumlarının başkanlarıyla toplandık ve daha sonra Ankara ve İzmir oda başkanlarının katılımıyla Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’nde görüş ve önerilerimizi dile getirdik. Esnafımızı zorlayacak ve piyasadaki ticari hayata olumsuz yansımaları muhtemel maddeleri gerekçeleriyle tek tek açıkladık. Zaten İç Ticaret Genel Müdürümüz Sayın Adem Başar tüm açıklamalarımıza çok olumlu yaklaştı.”

Sektör başkanları Bakan Pekcan ile görüştü

Atayık, dün 81 ilin oda, dernek başkanları ve sektörün diğer kurumlarının yetkilendirdiği 10 oda başkanıyla birlikte Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, İç Ticaret Genel Müdürü Adem Başar ve daire başkanlarıyla taslak yönetmelik üzerine çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Taslakta yer alan ve kuyumculardan talep edilen gündemdeki 500 gram altın teminatı şartının, sektörün yetkili kurumlarının bilgisi dışında, bazı kişilerce talep edildiğine dikkati çeken Atayık, “Yönetmelik taslağı hazırlık sürecinde konulan, ilgili, ilgisiz sektördeki bazı kişilerin talep ettiği bu altın teminat şartı, Ankara’da yapılan toplantıda, yaptığımız açıklamalardan sonra Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın direktifiyle taslak metninden çıkarılmıştır. Bu kararın özellikle mesleğimizde faaliyet gösteren küçük esnafı korumak amacıyla alındığının bilinmesini isteriz.” diye konuştu.

Atayık daha önce olumlu geri dönüşler aldıklarını söylemişti

Atayık daha önce yaptığı açıklamada Ankara'da ilgili düzenleme için görüşmeler yaptıklarını ve olumlu geri dönüşler aldıklarını söylemişti.

Atayık şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu henüz bir taslak aşamasında. Biz geçtiğimiz hafta 3 büyük şehrin oda başkanları olarak Ankara’ya gittik. Ticaret Bakanlığı İş Ticaret Genel Müdürlüğü ile görüşme yaptık ve taleplerimizi ilettik. Taleplerimizin başında teminat konusu da geliyor. Teminat konusunda da ilerleme sağlandı. Bu noktada en büyük beklentimiz 500 gram diye adlandırılan teminat konusunun olmaması. Devletimizin biz kuyumcuların altınlarına ihtiyaç yok devletimiz güçlü bir yapıya sahip. Ticaret Bakanlığımıza teminat konusunun olmaması gerektiğini anlattık ve olumlu dönüşler aldık.

Mehmet Koyuncu

Mehmet Koyuncu