18.05.2024 16:39:21

Türkiye

Sade Vatandaş | Kovid-19 Kısıtlamalarına Karşı Yapılan Gösteriler Avrupa’nın Birçok Ülkesine Sıçradı
Kovid-19 Kısıtlamalarına Karşı Yapılan Gösteriler Avrupa’nın Birçok Ülkesine Sıçradı


Büyült Küçült

Kovid-19 Kısıtlamalarına Karşı Yapılan Gösteriler Avrupa’nın Birçok Ülkesine Sıçradı

Kovid-19 süresince getirilen kısıtlamalara yönelik düzenlenen gösteriler Avrupa’nın birçok ülkesine yayılırken, bazı ülkelerde polisle göstericiler arasında arbedelerin de yaşandığı gözlemlendi. Geçen hafta kısıtlamalara karşı gösterilerin düzenlendiği ülkelerin başında HOLLANDA, Belçika, Slovenya, Çekya, Avusturya, Macaristan ve Bulgaristan geliyor.

Hollanda’da 350’ye Yakın Kişi Tutuklandı

Hollanda’da polisin sıkı önlemlerine rağmen protestolar 31 Ocak Pazar günü de devam etti. Amsterdam’daki Müzeler Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce gösterici, kısıtlamaların bir an önce sona ermesini talep etti. Gösterinin izinsiz yapılması nedeniyle kalabalığa dağılmaları uyarısını sıklıkla yineleyen polis, göstericilerin alanı terk etmemesi üzerine ses bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu.

Hollanda’da daha ilk haftadan sokağa çıkma kısıtlamalarına yönelik başlayan eylemlerde 350’ye yakın kişi tutuklanırken, yaşanılan protesto ve yağmaların son 25-30 yıldaki en ciddi şiddet olayları olduğu belirtildi. Çevrede bulunan araçları ve motosikletleri ateşe veren göstericiler bu esnada bir koronavirüs test merkezine de zarar verdi. Diğer yandan göstericilerin mağazaların camlarını kırmaları ve yağmalama olayları nedeniyle Amsterdam’daki işletmeler vitrinlerini tahta plaka ve beton bloklarla kapatmaya başladı. Aralık 2020’den bu yana Hollanda’da market, fırın ve eczaneler dışındaki tüm mağaza ve dükkânlar kapalı tutulurken, hükümet 9 Şubat’a kadar uygulanmak üzere 21.00-04.30 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasını da yürürlüğe koydu.

Avusturya'daki Gösterilerde Gerginlik
Viyana’da da Kovid-19 kısıtlamalarına karşı bir grup, gösterilerin yasak olmasına rağmen pazar günü sokağa çıkarken, polis göstericilerin yürüyüş yapmasına izin vermedi. Göstericiler, üzerinde ‘Aşı zorunluluğuna hayır’ ve ‘Senin (başbakan) kurallarından bıktık’ yazılı pankartlar açarak başkentin önemli caddelerinden Ringstrasse’yi trafiğe kapattı. Yürüyüşü önlemek için barikatlar oluşturan polis ile göstericiler arasında zaman zaman gerginlikler de yaşanırken, emniyet güçlerinin 32 göstericiyi gözaltına aldığı, 2 binden fazla göstericiye de cezai işlem uyguladığı bildirildi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı gösteri, aşırı sağcı grupların gövde gösterisine dönüştü. Ülkede vaka sayılarındaki artış nedeniyle 26 Aralık’ta başlayan karantina süreci, 17 Ocak’ta iktidarın açıklamasıyla 8 Şubat’a kadar uzatılmış ve bu karar toplumun bazı kesimleri tarafından sert şekilde eleştirilmişti.

Belçika'da En Az 300 Gözaltı
Brüksel’de de aylardır devam eden kısıtlamaları protesto etmek isteyen en az 300 kişi gözaltına alındı. Göstericiler, sosyal medya üzerinden örgütlenerek 31 Ocak’ta başkentteki merkez tren istasyonu ve kentin simge yapılarından biri olan Atomium yakınında toplanmak istediler. İzinsiz olmasına rağmen istasyon yakınındaki Mont des Arts Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi, ekimden beri yürürlükte olan salgın önlemlerinin gevşetilmesini talep etti. Meydana kadar gelebilen ve etrafı polislerce sarılan bir grup ise ‘özgürlüklerinin geri verilmesi’ talebiyle slogan attı. Belçika’da restoran, bar ve kafelerin kapatılmasının yanı sıra gece sokağa çıkma kısıtlaması, kalabalık toplantıların engellenmesi, evden çalışma zorunluluğu, kültür, sanat ve spor faaliyetlerinin durdurulması gibi birçok önlem halen uygulanıyor.

Danimarka'da Gösteriler Devam Ediyor
Danimarka’da Aralık 2020’den beri düzenlenen salgın kısıtlamaları karşıtı önlemler sürüyor. Danimarka'nın ikinci büyük şehri Arhus’ta 30 Ocak Cumartesi akşamı Siyah Giyen Adamlar (Men in Black) tarafından gösteri düzenlendi. Önceki haftalardakilere kıyasla daha sakin geçen protesto için organizatörlerin başkent Kopenhag’dan yaklaşık 300 kilometre uzaklıktaki Arhus’a göstericileri otobüslerle taşıdığı aktarıldı.

Polis, yoğun önlemler aldığı gösteriyle alakalı 20 yaşında bir kadını polise taş atmaktan gözaltına aldığını, yasalara aykırı harekette bulunan 4 kişi hakkında da işlem başlatıldığını açıkladı. Ayrıca gösterilerde yüz kısmına Başbakan Mette Frederiksen’in fotoğrafının yerleştirildiği bir kukla yakıldı.

Bulgaristan'da İstifa Sesleri
Bulgaristan’da da salgın nedeniyle Kasım 2020’de kapanan restoran, bar, disko ve gece kulübü çalışanları 27 Ocak Çarşamba günü başkent Sofya’da gösteri düzenleyerek, Sağlık Bakanı Kostadin Angelov’un istifasını talep etti. Başbakanlık önünde düzenlenen protestoda konuşmacılar, restoranların 1 Şubat, eğlence mekanlarının da 15 Şubat’tan itibaren yeniden açılmasını istedi. Göstericiler, Kovid-19 vaka ve ölümlerinin nispeten düşük olduğu ülkede, hükümetin aldığı önlemlerin anlamsız ve işlevsiz olduğunu, önlemler yüzünden işsiz kaldıklarını savundu. Gösteri öncesi polis ve asker Başbakanlık önünde güvenlik önlemleri aldı.

Slovenya'da Okulların Açılması İsteniyor
Slovenya’nın Koper şehrinde de pazar günü yüzlerce veli ve öğrencinin katılımıyla düzenlenen gösteride hükümetin okulların kapalı kalması yönünde aldığı karara tepki gösterildi. Okulların açılması gerektiğini savunan göstericiler, artık uzaktan eğitim istemediklerini vurguladı.


Öte yandan, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki Kahramanlar Meydanı’nda pazar günü toplanan kalabalık grup, Kovid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerin kaldırılmasını istedi. Çekya’da da küçük bir grup başkent Prag’da kısıtlamaları protesto ederken, düşük katılımın olduğu gösteri sakin geçti. Ocak 2021 başında Almanya’da, Ekim 2020’de İspanya’da, Kasım 2020’de ise Fransa’da da kısıtlamalara karşı gösteriler yapılmıştı.

Havva Karakoç

Havva Karakoç