17.04.2024 00:17:37

Türkiye

Sade Vatandaş | Koronavirüsü Atlatan Kişileri Yeniden Enfekte Edecekler!
Koronavirüsü Atlatan Kişileri Yeniden Enfekte Edecekler!


Büyült Küçült

Koronavirüsü Atlatan Kişileri Yeniden Enfekte Edecekler!

Bilim insanları koronavirüsü yenme savaşında aşı, ilaç ve birçok farklı deneyle öne geçme yarışına devam ediyor. Oxford Üniversitesi bu konuda yeni bir deney serisine başlamaya hazırlanıyor: Koronavirüsten iyileşenleri tekrar Kovid-19'la enfekte etmek...

Cuma günü açıklanan son rakamlara göre dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyona ulaştı. "Worldometers" internet sitesine göre, virüs kaynaklı en fazla can kaybı 578 bin 993 ile ABD'de kaydedildi. Can kayıplarında bu ülkeyi 365 bin 954 ile Brezilya, 211 bin 213 ile Meksika, 174 bin 335 ile Hindistan, 127 bin 191 ile İngiltere, 115 bin 937 ile İtalya, 104 bin 398 ile Rusya, 100 bin 73 ile Fransa, 80 bin 141 ile Almanya ve 76 bin 882 ile İspanya izledi.

İlk kez Çin'de Aralık 2019'da ortaya çıkan Kovid-19, 200'den fazla ülke ve bölgeye yayıldı.

Bilim insanları bir yandan virüsün yayılmasını önlemek için ciddi uyarılar yapmaya devam ederken bir yandan da aşılama yoluyla elde edilen bağışıklık seviyesini ölçmeye ve daha yüksek hale getirmeye çalışıyorlar. Bunun son örneği Oxford Üniversitesi'nden geldi.

Bilim insanları koronavirüs geçiren kişileri tekrar enfekte etmek için deneye başladılar. Bu çalışma insanların Kovid-19'a tekrar yakalanmasını engelleyecek bağışıklık seviyesinin elde edilmesi ve gelecekte aşı üretilirken hızlı davranılabilmesini destekleyecek bir deney olarak tanımlanıyor.

Oxford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen deneyde gönüllülerin hepsine virüs bulaştırılacak. Böylelikle sadece güçlü bağışıklık tepkisi geliştiren kişiler yeniden enfekte olmayacak.

 Araştırmacılar böylelikle hangi seviyedeki bağışıklık tepkisinin insanları korumaya yettiğini anlamaya çalışacak.

Bu aynı zamanda en iyi bağışıklık tepkisi yaratacak aşıların binlerce kişilik deneyler gerektirmeden hızlıca üretilmesi ve lisanslanmasına da yardımcı olacak.

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Prof. Dr. Helen McShane deneyi şöyle anlatıyor: "Eğer bir kişinin tekrar enfekte olmasını kesin olarak önleyecek antikor oranını tam olarak tespit edebilirsek bu en etkili aşıları geliştirebilmemiz için çok çabuk hareket etmemizi sağlayacak."

Etik kurul onayı bekleyen ve bu ay içinde başlaması planlanan deneye daha önce kovid-19 atlatmış 18-30 yaş aralığındaki gönüllüler katılacak. Bu kişlere kontrollü bir ortamda yeniden virüs verilecek ve sağlık durumları uzmanlar tarafından yakın bir şekilde takip edilecek.

İki aşamalı olarak yapılacak çalışmada ilk etapta 64 gönüllüyle aktive olacak ve kendini çoğaltacak en düşük dozda virüs oluşturulacak. Yazın gerçekleşmesi beklenen ikinci aşamada ise gönüllüler bu dozla enfekte edilerek oluşacak bağışıklık oran incelenecek.

Prof. McShane: "Enfeksiyon oluştuktan sonra çeşitli aralıklarla bağışıklık tepkisini ölçeceğiz ve böylece virüs tarafından oluşturulan bağışıklığı daha iyi anlayabileceğiz." diyerek deneyin amacını özetliyor.

Havva Karakoç

Havva Karakoç