23.05.2024 08:56:01

Türkiye

Sade Vatandaş | 'Kontrollü Normalleşme' Adımlarının Meali
'Kontrollü Normalleşme' Adımlarının Meali


Büyült Küçült

'Kontrollü Normalleşme' Adımlarının Meali

Müthiş bir açıklamaydı şimdi vatandaş olarak nerede ne yasak kalktı, hangi yasak kalkmadı diye öğrenmeye çalışacağımız 24 saatlik süreç başlıyor.

Öncelikle illerimizin risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldığını biliyoruz.

Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre;

Düşük riskli iller

Haritaya göre Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır düşük riskli (mavi) iller kategorisinde yer aldı.

Orta riskli iller

Ankara'nın yanı sıra, Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars orta riskli (sarı) grupta yer aldı.

Yüksek riskli iller

İstanbul ve İzmir'in yanı sıra, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan yüksek riskli (turuncu) iller oldu.

Çok yüksek riskli iller

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman ise çok yüksek riskli (kırmızı) iller olarak belirlendi.

 

Herkes ilinin hangi renkte olduğunu öğrendiğine göre şimdi o renk kategorisine ait izinleri ve yasakları aktaracağız.

İşte şimdi izinler ve yasaklar hakkında tüm bilgiye hakimsiniz.

Sağlıklı günler...

Havva Karakoç

Havva Karakoç