17.04.2024 00:33:58

Türkiye

Sade Vatandaş | Kıyamet Saati 73 Yıllık Tarihinde İlk Kez Kıyamete Bu Kadar Yaklaştı
Kıyamet Saati 73 Yıllık Tarihinde İlk Kez Kıyamete Bu Kadar Yaklaştı


Büyült Küçült

Kıyamet Saati 73 Yıllık Tarihinde İlk Kez Kıyamete Bu Kadar Yaklaştı

Dünya'da meydana gelen belli başlı olaylar sonrasında güncellenen ve dünyanın sonunun ne yakınlıkta olduğunu belirlemek amacıyla oluşturulan sembolik 'Kıyamet Saati', koronavirüs sürecinde ilk kez gece yarısına 100 saniye kalayı gösteriyor. Bu, saatin kurulduğu 73 yıldan bu yana kıyamete en yaklaştığı an.

ABD'nin Japonya'ya ilk atom bombasını atmasından iki yıl sonra Manhattan Project bünyesinde ilk atom bombalarının geliştirilmesine yardımcı olan bir grup Amerikalı bilim insanının oluşturduğu Atom Bilimcileri Bülteni'nin kurduğu 'Kıyamet Saati' (Doomsday Clock), geçen yıl ilerlediği gece yarısına 100 saniye kaladan bu yıl da geriye gidemedi.

Sputnik'in aktardığı bilgiye göre, Atom Bilimcileri Bülteni, kıyamete 2 dakikadan az kalmasının nedenini "Pandemi süresince hükümetlerin yeterli ve etkili müdahalelerde bulunamamasından kaynaklanmaktadır" şeklinde açıkladı.

Kıyamet saati bilim insanları tarafından Ocak 2015'te 3 kalaya, ABD'de Donald Trump'ın başkanlık koltuğuna oturduğu Ocak 2017'de 2 dakika 30 saniye kalaya, ardından yine ilerletilerek 2018 ve 2019'da 2 dakika kalaya ayarlanmıştı. 

Atom Bilimcileri Bülteni, "kıyamete yaklaştığımızı gösteren birden fazla ipucu ve buna neden olan birçok tehdit olduğunu, zamanın eskisi gibi geriye gidebilmesi için ise dünya genelinde yeni davranış ve yaşayış biçimlerinin benimsenmesi gerektiğini" vurguladı.

Atom Bilimcileri Bülteni, açıklamanın devamında iklim değişikliğinin, artan nükleer gerilimin ve koronavirüs pandemisinin insanlığı kıyamete her zamankinden daha çok yaklaştırdığını açıkladı.

Küresel çapta hepimizi tehdit eden kıyametin, son 1 yılda hızını neredeyse hiç kaybetmediğini belirten bilim insanları, pandeminin, 'ülkelerin küresel çapta acil durumlara gerekli şekilde müdahale etmeye ne kadar hazırlıksız ve isteksiz olduklarını gösterdiğini' belirtti.

ABD'de bir haftayı aşkın süredir görevde olan yeni başkan Joe Biden'ın Paris İklim Anlaşması'na ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üyeliğine geri dönme kararlarını 'olumlu' karşılayan bilim insanları, 'gerilimlerin bir miktarda olsa düşmesine yönelik umutlandırıcı bir durum olduğunu'  belirttiler.

Atom Bilimcileri Bülteni Başkanı Rachel Bronson, pandeminin dünya liderlerini gerçek bir krizle yüz yüze getirdiğini söyleyerek  sözlerine şöyle devam etti:

"Bu gerçek kriz döneminde tüm dünyadaki hükümetler, çoğu kez sorumluluklarından kaçtı, bilimsel tavsiyeleri göz ardı etti, etkili iletişim kurmak adına işbirliği yapmaktan kaçındı ve gelinen noktada vatandaşlarının sağlığını ve refahını korumada başarısız oldu."

Ayrıca Atom Bilimcileri Bülteni'ne bağlı bilim insanları, 'koronavirüsün dünya çapında 2 milyondan fazla can alacağı' öngörüsünde bulundu.

Havva Karakoç

Havva Karakoç