14.07.2024 03:56:04

Türkiye

Sade Vatandaş | Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Z Kuşağı Resti!


Büyült Küçült

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Z Kuşağı Resti!

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında “Kılıçdaroğlu’nun SSK dönemini Z kuşağına anlatmalıyız” sözleri üzerine DEVA Partisi lideri Ali Babacan ile görüşen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bu sözleri için “Sayın Erdoğan kendisine güveniyorsa Z kuşağının önünde tartışalım. Arzu ederse A Haber'de tartışabiliriz” diye yanıt verdi. Babacan ise 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' konusunda iki partinin ortak çalışma yürüteceğini ancak ittifakın gündemde olmadığını söyledi…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı partisinin genel merkezinde misafir etti. Toplantı sonrası iki lider ortak bir basın açıklaması düzenledi ve gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Bütün valiler dava açsın

“Militan” tartışması hakkında da açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, bu sözcüğün sözlükteki anlamının belli olduğunu belirtti ve kastının devletin yurttaşa karşı tarafsızlığı olduğunu dile getirdi.

Vali ve kaymakamların tarafsız olması gerektiğini vurgulayan CHP lideri, şöyle konuştu:

“Siz devlet memurunu belirli bir siyasi partinin elemanı haline getirirseniz onu militanlaştırmış olursunuz ve bu konuda çok sayıda örnek var. Sayın Erdoğan’ın bütün valiler dava açsın demesi hepsi benim emrimdedir demektir. Üzerinde durduğumuz nokta bu. Devleti, kamu görevlilerini politize etmesinler.”

Kendisine güveniyorsa Z kuşağının önünde tartışalım

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Kılıçdaroğlu’nun SSK dönemini Z kuşağına anlatmalıyız” sözlerine de yanıt verdi.

“Sayın Erdoğan kendisine güveniyorsa Z kuşağının önünde tartışalım” diyen Kılıçdaroğlu, bu tartışmanın yandaş yayın organı A Haber’de de gerçekleşebileceğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Uzmanları çağırabilir. Tartışalım ben ne yaptım o ne yaptı. Erdoğan benim dönemimle ilgili bir müfettiş ordusu görevlendirdi. 5 kuruş bulamadı. Bulsa kıyameti koparırdı. Neden SGK’da açık şimdi daha da büyüdü? Merkez Bankası’nın rezervi neden eksi 47 milyar dolar? Buradan soruyorum Merkez Bankası’nı batıran kişi kimdir?”

Ne zaman arzu ederlerse seçime gidebiliriz

CHP lideri, seçimle ilgili soruya ise “Ne zaman arzu ederlerse seçime gidebiliriz. Biz yarın seçim olacakmış gibi çalışıyoruz” cevabını verdi.

Bu ülkede yatağa aç giren bir çocuk varsa sözcüsü ben olacağım

Türkiye’nin gerçek sorunlarının konuşulmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ülkedeki işsizliği ve çöpten yemek toplayanları gündeme getirilmediğine de dikkat çekti.

Esnafın “Açız” diye bağırdığını ancak Erdoğan’ın derdinin CHP olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

 “Sayın Erdoğan’a söylüyorum. Bu ülkede yatağa aç giren bir çocuk varsa sözcüsü ben olacağım. Esnafın, garibin gurabanın sözcüsü ben olacağım. O beşli çetenin sözcüsüdür. Korkmasın gelsin, tartışalım. O bana 10-20 isterse 100 soru sorsun ben ona 5 soru soracağım. Çekinmiyorum bakın. Verilmeyecek hiçbir hesabım yok. Ama onun sadece bize değil egemen güçlere dahi verilecek hesabı var. Mal varlığı nedeniyle egemen güçlerin etkisinde kalan bir kişi Türkiye’yi yönetemez. Milli güvenlik sorunu haline gelir.”

Ülkemizde sistem ve yönetim zihniyeti sorunu var

DEVA Partisi lideri Ali Babacan ise bir Anayasa taslağı hazırladıklarını söyledi. “Bunu bir siyasi partinin çalışması olarak ortaya koymanın doğru olmayacağını düşündük” diyen Babacan, şunları kaydetti:

“Güçlendirilmiş Parlamenter sistem diyoruz ama bundan kastımız nedir. Bunu daha önce çalışmış parti ve STK’larla görüşmek istiyoruz. Bir ortak anlayışsa sahip olsun, dolayısıyla diyalog ve istişare önümüzdeki günlerin kilit konuları. Bizim hazırlığımız önemli bir aşamaya geldi, fakat kamuoyuyla paylaşmadan önce toplumsal mutabakatı önemsiyoruz. Görüş alışverişinde bulunduk. CHP'nin de önemli hazırlıkları var. Bundan sonraki süreçte ikili bazda heyetlerimizin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile ilgili diyalog ve istişare süreci başlatmasında iyi olacağı kararına vardır. Ülkemizde sistem ve yönetim zihniyeti sorunu var. Sistem değiştirmeyle ilgili hazırlıklar son derece önemli."

Kılıçdaroğlu da Babacan'ın bu sözlerine olumu karşılık vererek, "Kısır çekişmeler tartışmalar değil uzlaşmayla ülkenin içinde bulunduğu açmazları açma, demokrasiyi güçlendirmek için bu çalışmalara ihtiyaç var. Önerileri bizim açımızdan son derece önemli. Herkesin huzurunda sayın genel başkana ve arkadaşlarına teşekkür ederim" diye konuştu.

“GÜNDEMDE İTTİFAK YOK”

Babacan, ittifak ile ilgili soruya ise bu aşamada ittifak konusunu gündemde tutmadıklarını söyleyerek yanıt verdi ve “Genel Başkanlarla yaptığımız görüşmelerde de bu konu açılmıyor. Bu seçim öncesi görüşülmesi gereken bir konudur. Gündemimizde ittifak yok; istişare var” dedi.

Mehmet Koyuncu

Mehmet Koyuncu