20.05.2024 12:01:08

Türkiye

Sade Vatandaş | Kadınlar Zihin Okumada Erkeklere Oranla Daha Başarılı
Kadınlar Zihin Okumada Erkeklere Oranla Daha Başarılı


Büyült Küçült

Kadınlar Zihin Okumada Erkeklere Oranla Daha Başarılı

Bilim insanları, zihin okumada zorluk yaşayan kişileri tespit edip onlara destek sağlamak için yaptıkları çalışmayla, kadınların erkeklere göre zihin okumada daha başarılı olduğunu ortaya koydu.

Zihin okuma, konuşan bir kişinin söylemediği ancak aklından geçirdiği düşünceleri anlamaya yarayacak önemli bir beceri. Örneğin bu beceriye sahip kişiler, konuştuğu bireyin alay edip etmediğini veya yalan söyleyip söylemediğini daha kolay anlayabiliyor.

Bilim insanları bu becerinin kişiden kişiye değiştiğini ve bazı kişilerin çok daha başarılı olduğunu belirtti. Zihin okumada yetersiz kalmanınsa, özellikle otizmli bireylerde, iletişim ve ilişki kurmada zorluklara yol açabileceğine dikkat çekti.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, çalışmada 4 soruluk zihin okuma testi, ABD ve İngiltere'de 4 binden fazla kişiye uygulandı. Verilen cevaplar 4 en kötü, 16 puan en iyi zihin okuma olarak puanlandı. Ortalama puan 12 ve 13 arasında oldu.

Medical Xpress'in aktardığına göre, çalışmadaki kadınlar, erkeklere göre daha iyi sonuçlara sahipti. Zira erkeklerin ortalama puanı 12,1 kadınların ortalama puanını 12,6 oldu. Bilim insanları, kadınların erkeklerden zihin okumada daha iyi olduğunu söyledi.

Sonuçlar, otizmli bireylerin karşılaştığı zorluklara da işaret etti.

'ZİHİN OKUMAYI EMPATİDEN AYIRMALIYIZ'

Çalışma ekibinden, sosyal biliş alanında uzman Punith Shah, iletişim kurmanın genellikle başka kişilerin ne düşündüğünü anlamaya dayandığını söyledi. Zihin okumayla empatinin birbirine benzediğini belirten Shah şöyle konuştu:

"Bu psikolojik süreci anlamak için zihin okumayı empatiden ayırmamız gerekiyordu. Zihin okuma, diğer insanların ne düşündüğünü anlamak demek. Empatiyse tamamen başkalarının ne hissettiğini anlamakla ilgili. Fark ince görünse de son derece önemli."

Shah, yaptıkları çalışmada iki beceriyi birbirinden ayırabildiklerini belirtti ve "Kadınların zihin okumada erkeklerden daha iyi olduğunu gördük" dedi.

Havva Karakoç

Havva Karakoç