23.05.2024 09:02:54

Türkiye

Sade Vatandaş | Kadın Cinayetleri Demeyelim de Ne diyelim?
Kadın Cinayetleri Demeyelim de Ne diyelim?


Büyült Küçült

Kadın Cinayetleri Demeyelim de Ne diyelim?

Anayasa'dan laikliğin kaldırılmasını isteyen Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın, bu kezde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın cinayetlerine yönelik açıklamalarıyla tepki çekti.

Ayasofya Baş İmamı ve Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, ‘#AnayasadaİslamOlsun’ etiketiyle yaptığı “1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslam'dı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün” paylaşımıyla Anayasa'dan laikliğin kaldırılması çağrısında bulunmuştu.

Bu paylaşımıyla tepkilerin hedefi olan Boynukalın, bu kez de kadın cinayetleri ile ilgili yaptığı paylaşımla eleştiri oklarını üzerine çekti.

Kadın cinayetleri haberlerinden rahatsızlığını dile getiren Boynukalın, Twitter hesabından “Cinayet cinayettir; cinsiyet değiştirmez; erkek, kadın, çocuk, büyük kimin başına gelirse gelsin ilkemiz: ‘Sizin için kısasta hayat vardır’ ilahi düsturudur. Sürekli ‘kadın cinayetleri’ vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir sloganik medya propagandasıdır” paylaşımında bulundu.

Cinayet cinayettir; cinsiyet değiştirmez; erkek, kadın, çocuk, büyük kimin başına gelirse gelsin ilkemiz: "Sizin için kısasta hayat vardır" ilahi düsturudur. Sürekli "kadın cinayetleri" vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir sloganik medya propagandasıdır.

— Mehmet Boynukalın (@M_Boynukalin) March 8, 2021

 

Kadın Cinayetlerini Önleme Platformu’nun 2020 raporuna göre 300 kadın öldürüldü, ayrıca 171 kadın da şüpheli bir şekilde öldü. Platform 300 kadının katillerini de listelemiş:

97’sini evli olduğu erkek, 54’ünü birlikte olduğu erkek, 38’ini tanıdık biri, 21’ini eskiden evli olduğu erkek, 18’ini oğlu, 17’sini babası, 16’sını akrabası, 8’ini eskiden birlikte olduğu erkek, 5’ini kardeşi, 3’ünü tanımadığı biri öldürmüş, 23 kadının katillerinin yakınlık durumu tespit edilememiş. 

Platformun raporlarına göre 2019’da 414, 2018’de de 440 kadın erkekler tarafından öldürülmüştü. TÜİK daha değişik sayılar veriyor: 2019’da 629 erkek, 181 kadın cinayete kurban gitmiş; 2018’de 942 erkek, 197 kadın.

Platform bu farkı şöyle açıklıyor: İçişleri Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerine dair gerçekleri açıklamak yerine neredeyse her ay manipülatif açıklamalarda bulundu.”

Kadın Cinayetlerini Önleme Platformu raporunda anılan kadınların hiçbirini bir kadın öldürmemiş!

TÜİK bunu ortaya koyan başka bir istatistik veriyor: “Suç türüne göre yıl içinde (1 Ocak – 31 Aralık) ceza infaz kurumuna giren hükümlüler, 2019.” Buna göre 9.339 erkek, 235 kadın cinayetten hüküm giyip hapse girmiş. 

Kadına yönelik şiddetin bu kadar aşikar, çıldırtıcı olduğu, kadınların türlü vahşetlerle öldürüldüğü bir ortamda bu durumu "kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir sloganik medya propagandası" olarak nitelemek  kadın cinayetlerini aleladeleştirdiği için, genel şiddet içinde erittiği için, erkek saldırganlığını, erkeklerin saldırılarını göz ardı etmeyi salık verdiği için tehlikelidir.

Havva Karakoç

Havva Karakoç