27.07.2021 15:36:01

Türkiye

Sade Vatandaş | Japon 'Süper Bilgisayar Simülasyonu' Çift Maske Takmanın Koruyuculuk Oranını Hesapladı!
Japon 'Süper Bilgisayar Simülasyonu' Çift Maske Takmanın Koruyuculuk Oranını Hesapladı!


Büyült Küçült

Japon 'Süper Bilgisayar Simülasyonu' Çift Maske Takmanın Koruyuculuk Oranını Hesapladı!

Japonya'da dünyanın en hızlı süper bilgisayarının simülasyonları, bazı bilim insanlarının iddiasının aksine çift maske takmanın, virüslere karşı tek maskeden "çok daha fazla koruma sağlamadığını" gösterdi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), koronavirüse karşı enfeksiyon riskini azaltmak için iki maske takma tavsiyesinde bulundu.

Japonya'da ise, bilim insanlı yaptıkları simülasyonlarla, ABD'nin önerisinin bilimsel olarak kanıtlanmadığını savunuyor.

Riken ve Kobe Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, farklı türde ve kombinasyonlarda maske takan insanlardan virüs parçacıklarının akışını modellemek için Fugaku adlı dünyanın en hızlı süper bilgisayarı kullandı.

Fugaku süper bilgisayarı şu an dünyanın en hızlı bilgisayarı olarak biliniyor. Üst Performans LinPack (HPL) hız göstergeleri referans alınarak hazırlanan listede, Fugaku saniyede 442,010 teraflop hıza ulaşıyor.

Elektronik devi Fujitsu sponsorluğundaki Fugaku süper bilgisayarı, Kobe şehrindeki Rikagaku Araştırma Enstitüsünde (RIKEN) işletiliyor.

Tek cerrahi tip maskenin burun ve yüz etrafına sıkıca takıldığında partikülleri bloke etmede yüzde 85 etkili olduğu tespit edildi.

Maske sayısı ikiye çıkarıldığında etkinlik oranının sadece yüzde 4 seviyesinde arttığı ortaya çıktı.

Ancak iki maske ile hava direncinin arttığına dikkat çeken araştırmacılar, bunun daha fazla hava sızıntısına yol açabileceğini vurguladı.

Çalışmayı yöneten Makoto Tsubokura konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Çift maske takmak, maskelerin performansını ciddi şekilde artırmıyor. İki maske taktığınızda performansları birbirine eklenmiyor" diye konuştu.

Covid-19 salgını ile çalışmalar arttıkça, virüsün hava yoluyla yayıldığı ve maskelerin bulaşmayı kontrol etmede etkili olduğu konusunda bilimsel olarak fikir birliği oluştu.

Genel olarak, profesyonel sınıf N95 ile FFP2 maskelerinin enfeksiyona karşı en iyi korumayı sağladığını biliniyor

Havva Karakoç

Havva Karakoç