27.07.2021 14:24:36

Türkiye

Sade Vatandaş | Japon Milyarder Space X'le Yapacağı Ay Seyahati İçin 8 Kişi Seçecek
Japon Milyarder Space X'le Yapacağı Ay Seyahati İçin 8 Kişi Seçecek


Büyült Küçült

Japon Milyarder Space X'le Yapacağı Ay Seyahati İçin 8 Kişi Seçecek

Japon milyarder Maezawa Yusaku, Tesla ve SpaceX Üst Yöneticisi Elon Musk'ın 2023'te Ay'a düzenleyeceği turistik uçuşta kendisine eşlik edecek 8 kişi aradığını duyurdu.

The Guardian'da yer alan habere göre, Space X'le Ay'a seyahat için 2018 yılında yer ayırtan milyarder Maezawa ilk olarak yolcuğuna sekiz sanatçıyı davet edeceğini söylemişti. Maezawa bu kararı değiştirerek yeni bir çağrıda bulundu. 

Maezawa, Twitter'dan "Sizi bu görevde bana katılmaya davet ediyorum. Dünyanın dört bir yanından sekiz kişi. Bütün koltukları ayırttım yani özel bir yolculuk olacak" yazdı. 

45 yaşında milyarder, sadece sanatçıları çağırma planını değiştirdiğini çünkü "yaratıcı bir şey yapan herkese sanatçı denilebileceğini" söyledi.

Maezawa, Ay yolculuğuna çağıracağı kişilerde iki kriter aradığını söyledi: "Yaratıcılık anlamında sınırları zorlamak ve ekipteki diğer kişilerin bunu yapmasına yardımcı olmak" 

Space X bu seyahati gerçekleşebilirse Maezawa ve çağıracağı kişiler, ABD'nin 1972 yılındaki Apollo görevinden bu yana Ay'a seyahat eden ilk ekip olacak. 

Yusaku Maezawa, moda sitesi Zozo'yu 2019 yılında Yahoo! Japonya'ya satarak servetini katlamıştı. 

Havva Karakoç

Havva Karakoç