16.04.2024 23:06:37

Türkiye

Sade Vatandaş | İtalya Hekimler Federasyonu Açıkladı: “Cerrahi maskeler mutasyonlu virüslere karşı etkisiz”
İtalya Hekimler Federasyonu Açıkladı: “Cerrahi maskeler mutasyonlu virüslere karşı etkisiz”


Büyült Küçült

İtalya Hekimler Federasyonu Açıkladı: “Cerrahi maskeler mutasyonlu virüslere karşı etkisiz”

İtalya Genel Tıp Hekimleri Federasyonı (FIMMG) Başkan Yardımcısı Pier Luigi Bartoletti, cerrahi maskelerin mutasyonlu virüse karşı etkisiz olduğu iddiasıyla gündemde.

Bartoletti görüşlerini “Mutasyon virüs aldığımız önlemlere karşı gelişiyor, kapalı alanlarda maskelere filtre edebiliyor. FFP2 veya FFP3 tipi maskeler koruma sağlayabilir” şeklinde dile getirdi. Ayrıca İngiltere’de görülen mutasyon virüsün daha öldürücü olmadığını belirten Bartoletti, “Mutasyonlu vakalarda daha hafif virüs yüküne rastlıyoruz ancak kesinlikle daha bulaşıcı” ifadesini kullandı.

Aynı zamanda Federasyon’un Roma şubesinin başında yer alan Bartoletti, “Son dönemde vakalar 20-50 yaş grubunda yoğunlaşıyor ve asemptomatik olarak gözlemleniyor” dedi.

Mutasyonlu Virüs Yüzde 70 Daha Bulaşıcı

İtalya Sağlık Bakanı danışmanı Prof. Walter Riccardi ise İngiliz mustasyonunun başta görülen koronavirüse göre bulaştırıcılığının yüzde 70 daha fazla olduğunu aktardı. İtalya, İngiltere’nin Aralık ayında mutasyonlu virüs açıklaması yapmasının hemen ardından sınırlarını İngiltere için 6 Ocak’a kadar kapatmıştı. Ayrıca İtalyan basınında yer alan bilgilere göre ülkede 10 İngiliz varyantlı virüs vakası tespit edildi.

Havva Karakoç

Havva Karakoç