15.06.2021 06:57:45

Türkiye

Sade Vatandaş | İtalya'da Koronavirüs'e Yakalanan 86 Yaşındaki Kadının Parmakları Kangren Oldu
İtalya'da Koronavirüs'e Yakalanan 86 Yaşındaki Kadının Parmakları Kangren Oldu


Büyült Küçült

İtalya'da Koronavirüs'e Yakalanan 86 Yaşındaki Kadının Parmakları Kangren Oldu

İtalya’da Koronavirüs (Covid-19) teşhisi konulduktan sonra hastalığın damarlarını tahrip etmesi sonucu kangren olan 86 yaşındaki kadın, 3 parmağını kaybetti.

İtalya’da ismi verilmeyen 86 yaşındaki kadının koronavirüs yakalandıktan sonra damarlarında tehlikeli tıkanmalar oluşmaya başladığı gözlemlendi. Ciddi hasar ve kan pıhtıları oluşan kangrenli parmakları kesmek zorunda kalan doktorlar, hastanın durumunu Koronavirüs'ün 'ciddi bir etkisi' olarak nitelendirdi.

Bağışıklık Sisteminin Aşırı Reaksiyonu

Uzmanlar, virüsün damarlarda tıkanıklığa neden olduğundan tam olarak emin olmadıklarını ancak Koronavirüs'le ortaya çıkan 'sitokin fırtınası' adı verilen bir bağışıklık aşırı reaksiyonunun olası sonucu olduğu yönünde görüş bildirdi. Bağışıklık tepkisi aşırı hızlanmaya başladığında, sağlıklı dokuya zarar verip hasar görmüş damarlarda kan basıncının düşmesine ve pıhtı oluşumunun artmasına neden olduğu belirtildi.

Nadir de Olsa Benzer Vakalara Rastlandı

İtalya’daki vakanın benzeri Koronavirüs etkilerinin dünyanın başka yerlerinde nadir de olsa rastlandığı ifade edilirken, NHS'nin araştırma kolu olan Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü'nde çalışan Profesör Graham Cooke konu hakkında yaptığı açıklamada Covid'in birden fazla sistemi içeren bir hastalık olduğunu ifade etti.

Doktorlar, kan pıhtılaşma sorunları olan önemli miktarda Covid-19 hastası fark ettiklerini ve bunun da hastalığın hem vasküler hem de solunum yolu enfeksiyonu hastalığı olduğu endişesini uyandırdığını belirtti. King's College London'dan Profesör Roopen Arya, Mayıs 2020 ayında koronavirüs hastanesindeki hastalarının yüzde 30'unda kan pıhtıları problemi olduğunu açıkladı.

Havva Karakoç

Havva Karakoç