24.06.2021 23:26:41

Türkiye

Sade Vatandaş | İtalya'da Hükümet Krizini Aşmak İçin Teknokrat Bir Hükümet Kurulması Gündemde
İtalya'da Hükümet Krizini Aşmak İçin Teknokrat Bir Hükümet Kurulması Gündemde


Büyült Küçült

İtalya'da Hükümet Krizini Aşmak İçin Teknokrat Bir Hükümet Kurulması Gündemde

İtalya'da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, ülkenin içinden geçtiği salgın koşulları ile yol açtığı ekonomik ve sosyal acil durumlarla yüzleşecek teknokrat bir hükümetin kurulması çağrısında bulundu. 

İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico, yeni bir koalisyon hükümetinin kurulması adına çabalarının sonuç bulmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yaptığı görüşme sonrası Roberto Fico "Bu aşamada partiler arasında hala büyük farklar var. Sonuç olarak koalisyon kurma konusunda bir istek görmedim" şeklinde düşüncelerini dile getirdi. Bu gelişmeler doğrultusunda Cumhurbaşkanı Mattarella, İtalyan meclisine en kısa sürede ülkedeki koronavirüs salgınını yönetecek, siyasi olmayan bir hükümet kurulması çağrısında bulundu. Mattarella, İtalya'nın ne siyasi bir kampanyayı ne de erken milletvekili seçimlerini kaldıramayacağını ve vatandaşların salgının yol açtığı sağlık, sosyal ve ekonomik sorunlara karşı elle tutulur çözümler beklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin Çarşamba günü bir toplantı yapmak üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet edildiği aktarıldı. Eski İtalya Başbakanı ve Italia Viva Partisi'nin lideri Matteo Renzi sağlık harcamaları, eğitim ve altyapı projelerini içeren bir dizi konuda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle yeni hükümet kurma çalışmalarının bozulduğunu belirtmişti. Matteo Renzi, geçtiğimiz ay Başbakan Guiseppe Conte'yi sağlık krizini ve onu takip eden ekonomik iflası yanlış yönetmekle suçlamış ve Guiseppe Conte'nin hükümetten çekilmesi üzerine koalisyon hükümeti dağılmıştı. Ülkede, 26 Ocak'ta Başbakan Giuseppe Conte'nin istifasıyla derinleşen hükümet krizi devam ediyor.

Havva Karakoç

Havva Karakoç