21.04.2024 11:06:54

Türkiye

Sade Vatandaş | İtalya Çocukların Sosyal Medya Erişimine Kontrol ve Kısıtlama Getirecek
İtalya Çocukların Sosyal Medya Erişimine Kontrol ve Kısıtlama Getirecek


Büyült Küçült

İtalya Çocukların Sosyal Medya Erişimine Kontrol ve Kısıtlama Getirecek

İtalya'da sosyal medya platformlarından biri olan TikTok'taki bir oyun yüzünden 10 yaşındaki bir kız çocuğunun öldüğü iddiası üzerine yaşı tespit edilemeyen tüm kullanıcıların platforma erişiminin bloke edilmesi ve diğer sosyal medya platformlarının kullanımında da yeni kararı alınması planlanıyor.

Palermo şehrinde 10 yaşındaki bir kız çocuğunun TikTok'taki nefessiz kalma yarışmasına dahil olup ölmesi ile gündeme gelen 'dijital kamu kimlik sistemi' uygulamasıyla çocukların sosyal medya platformlarına olan erişiminin ve sosyal medya kullanımının kontrol altına alınması planlıyor.

İtalyan Veri Koruma Kurumu, 10 yaşındaki kız çocuğunun ölümünden hemen sonra 15 Şubat'a kadar TikTok'ta yaşları tespit edilemeyen kullanıcıların hesaplarına erişim engeli getirerek konuya ilişkin daha detaylı ve geniş çapta düzenlemeler için hazırlıklara başladı. Bu doğrultuda Teknoloji ve İnovasyon Bakanı Paola Pisano, sosyal medya platformlarına çağrıda bulunarak onların bu 'Dijital Kamu Kimlik Sistemi' uygulamasına alt yapı desteği sunmalarını istedi.

Sosyal Medya Girişlerini Ailelerin Onaylaması Gerekecek

Alınan bu önlemle eğer küçük yaştaki bir kullanıcı herhangi bir sosyal medya platformuna kayıt olmak isterse ebeveynleri veya resmi olarak onlardan sorumlu olan her kimse bu kullanımı onaylaması gerekecek. Plan İtalyan Veri Güvenliği Kurumu'nun onayı ile hayata geçirilecek.

Havva Karakoç

Havva Karakoç