18.05.2024 23:14:38

Türkiye

Sade Vatandaş | İşte Yerli Ironman Zırhı
İşte Yerli Ironman Zırhı


Büyült Küçült

İşte Yerli Ironman Zırhı

Türk yazılımcı ve icatçı Tolga Özuygur ünlü aktör Robert Downey Jr.'ın hayat verdiği 'Ironman'ın zırhını aynı özelliklerle yeniden tasarladı. Sosyal medyada 'Yerli Ironman' ismiyle anılan Özuygur'un 1 buçuk yılda tamamladığı demir adam zırhı sesli komut sistemiyle çalışıp ateşleme yapabiliyor.

Sosyal medyadaki videolarıyla tanınan Tolga Özuygur, İstanbul Seyrantepe'deki atölyesinde 1 buçuk yıl önce başladığı çalışmayı pandemi dönemini de fırsata çevirerek bitirmeyi başardı. Zırhta yer alan tüm sistemleri bir elektronik alt yapı ve ses komutuyla hareket ettirebiliyor. Diğer yandan zırhın gövdesinde nükleer enerji üretebilen bir ark reaktörü de bulunmakta.

Çocukluk Hayali Gerçek Oldu

Tolga Özuygur, “Aslında Ironman (Demir Adam) benim çocukluktan beri Marvel serisinde en sevdiğim karakterlerden birisiydi. Çocukken hep aklımda keşke benim de bir demir adam zırhım olsa hayali vardı. Şu anda zaten Youtube kanalımda elektronik, robotik projeler yaptığım için bir anda aklıma ben neden kendime demir adam zırhı yapmıyorum diye bir fikir geldi ve bu şekilde zırhın yapımına başladım. Biraz pandemi yüzünden uzun sürdü yaklaşık 1,5 yıldır uğraşıyorum ve sonunda tamamladım” şeklinde hikayesini aktardı.

Zırhı Giymek 1 Saati Buluyor

Zırhın yapımında geçen süre zarfı yanı sıra zırhın birçok farklı teknikler kullanılarak yapıldığına dikkat çeken Özuygur, “Parçaları tek tek 3 boyutlu yazıcılar ile üretiliyor ve daha sonrasında montaj işlemleri yapılıyor. Zırhın tasarımı üç boyutlu baskıdan elektronik devre tasarımına ve bilgisayar programlamaya kadar pek çok ekipman içeriyor. Tabi bütün bunlar üzerine pek çok araştırmalar ve geliştirmeler yapmam gerekti. Ayrıca zırhın gövdesinde nükleer enerji üreten bir Ark reaktörü bulunuyor. Sonuçta filmlerde gördüğümüz kadar kolay giyilip çıkarılabilen ekipmanlar değil bunlar. Filmde 1 saniye içinde giyildiğine bakmayın. İki kişi yardımı ile 1 saat içinde giyebiliyorum ve bu tarz bir şeyi giyip içinde hareket edebilmek çok zor. Bu yüzden buna göre farklı malzemeler kullanmak gerekiyor esnek olan yerlere esnek sert olan yerlere sert malzemeler. Giyilebilen bir şey üretmek gerçekten çok karmaşık bir şeymiş bu süreç içinde bunu öğrenmiş oldum” şeklinde zırhın yapım aşamalarını anlattı.

Kendi Uzmanlık Alanını Kullandı

Zırhın ses komutlarını algılayarak harekete geçtiğini belirten Özuygur, “Dünya’da ve Türkiye’de de bu tarz proje mevcut. Benim aslında bu projede yapmaya çalıştığım şey kendi uzmanlık alanımı kullanmaktı. Benim asıl uzmanlık alanım elektronik devre tasarımı ve bilgisayar programlama üzerine kurulu. Bu zırhın olayı bütün sistemlerin bir elektronik alt yapı ile kontrol edilebiliyor olması ve bunlarında ses kontrolleri ile aynı filmdeki gibi içindeki yapay zekâ ile konuşarak kontrol edilebiliyor olması. Kaskın açılıp kapanmasından elindeki iticilerin ateş etmesine kadar pek çok kontrolü direk olarak zırhın içinden mikrofon yardımıyla yapay zekâ ile konuşarak gerçekleştirmek mümkün” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Havva Karakoç

Havva Karakoç