20.05.2024 11:35:20

Türkiye

Sade Vatandaş | İstanbul'da Bakkalların Veresiye Defterlerini Dolduran Muhteşem Üçlü: Ekmek, Yumurta, Sigara
İstanbul'da Bakkalların Veresiye Defterlerini Dolduran Muhteşem Üçlü: Ekmek, Yumurta, Sigara


Büyült Küçült

İstanbul'da Bakkalların Veresiye Defterlerini Dolduran Muhteşem Üçlü: Ekmek, Yumurta, Sigara

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul İstatistik Ofisi'nin gerçekleştirdiği 'İstanbul Bakkalları ve Veresiye Alışveriş Pratikleri Araştırması' sonuçlarına göre bakkalların yüzde 71’i veresiye defter tutuyor. Bakkallardan veresiye talebinde bulunulan ilk üç ürün ise ekmek, yumurta ve sigara oldu.

İstanbul'un 39 ilçesindeki 402 mahalle bakkalı ile 21-25 Ocak tarihleri arasında görüşülerek hazırlanan bu araştırma İstanbul Planlama Ajansı bünyesindeki İstanbul İstatistik Ofisi tarafından yürütüldü. Araştırmaya göre, İstanbul'da veresiye talebinin en yüksek olduğu ilk üç ürünü sırasıyla; peynir, yağ, çay, bakliyat, süt, şeker ve yoğurt takip etti.

Diken Haber'in aktardığına göre, pandemiden sonra veresiye yazdıranların sayısı yüzde 32.2, borç miktarı ise yüzde 54.8 arttı. Yani pandemi öncesi dönemde, bir bakkaldan veresiye alışveriş yapan kişi sayısı, aylık ortalama 24 iken pandemi sürecinde yüzde 32.2 artarak 31 kişiye yükseldi. Yine pandemi öncesi dönemde veresiye defterinde yazan toplam borç miktarı12 bin 733 lira iken, pandemi sürecinde, yüzde 54.8 artışla ortalama 19 bin 717 lira oldu. Ayrıca bakkalların yüzde 85.8’i pandemi sürecinde satış oranlarının azaldığını belirtti.

Pandemi sürecince satış hacimlerini önemli ölçüde artıran online alışveriş sitelerinin ve 'eve getir' uygulamalarının bakkalların satış oranlarını olumsuz yönde etkilediği aktarıldı. Bakkalların yüzde 84.4’ünün bu nedenle zorluklar yaşadığı belirtildi.

Bakkallara yaşadıkları olası zorluklar sorulduğunda, en fazla verilen cevap, yüzde 92.7 ile ‘Zincir market şube sayılarının artması’ oldu. Bu cevabı 91.3’lük oran ile ‘Ürün fiyatlarının artması’ yanıtı takip etti.

Havva Karakoç

Havva Karakoç