18.05.2024 16:07:59

Türkiye

Sade Vatandaş | İsrail'de Parlamento Seçimleri
İsrail'de Parlamento Seçimleri


Büyült Küçült

İsrail'de Parlamento Seçimleri

İsrail’de iki yıl içinde dördüncü erken parlamento seçimleri düzenlendi. Koalisyon hükümetinin İsrail parlamentosu Knesset’te güven oyu alabilmesi için 120 parlamenterden 61’inin destek vermesi gerekiyor.

İsrail’de 23 Mart’ta düzenlenen erken genel seçimlerin de net bir sonucu yok. Koalisyon görüşmeleri devam ediyor, ancak ne Başbakan Benyamin Netanyahu ile destekçileri ne de muhalifler seçimler sonucunda sürdürülebilir bir koalisyon kurabilecek gibi görünüyor.

Önceki İsrail hükümeti, 2 Mart 2020’de düzenlenen genel seçimler sonucunda 17 Mart 2020’de kurulmuştu. Hükümet, devlet bütçesinin belirlenen zaman içinde onaylanamaması yüzünden 23 Aralık 2020’de çökmüştü.
Bundan önce 2019’da düzenlenen iki seçim sonucunda da parlamentoda 120 sandalyenin yarısından fazlasını elde edebilecek bir koalisyon kurulamamıştı. Bu nedenle İsrail tarihinde ilk defa seçimlerin tekrarlanmasına karar verilmişti.
 

Israel Times gazetesine göre, birbiri üstüne düzenlenen bu seçimler sayesinde İsrail, 1996’dan bu yana düzenlenen seçimlerin sayısı bakımından rekoru elinde tutuyor. Gazete, İsrail’de son 25 sene içinde seçmenlerin 2.3 senede ortalama bir defa sandığa gittiğini aktarıyor. 

Havva Karakoç

Havva Karakoç