23.05.2024 10:01:37

Türkiye

Sade Vatandaş | İlk kez ve Sadece Türkiye’de Üretilecek ASC Zerrecik Aşısı
İlk kez ve Sadece Türkiye’de Üretilecek ASC Zerrecik Aşısı


Büyült Küçült

İlk kez ve Sadece Türkiye’de Üretilecek ASC Zerrecik Aşısı

Prof. Dr. Nesrin Özören, dünyada ilk kez ve sadece Türkiye’de üretilecek ASC zerrecik aşısı hakkında “Mayısta faz çalışmaları başlıyor. ASC zerrecikleri virüs geldiğinde bağışıklığı harekete geçiriyor, Kovid-19’la mücadelede çığır açacak” şeklinde açıklamada bulundu.

Dünya çapında teyakkuz halinde olan birçok bilim insanı gibi Türkiye’de de bilim insanları, farklı özelliklere sahip Covid-19 aşılarına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bu araştırmaları sürdüren bilim insanlarından biri de Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nesrin Özören.

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, Koronavirüs’e karşı mRNA, DNA, inaktif ve vektör aşılardan farklı olarak, dünyada ilk kez sadece Türkiye’de üretilecek ASC zerrecik aşısı üzerinde çalışan Prof. Dr. Özören, mayıs ayından itibaren faz çalışmalarına başlayacaklarını aktardı.

ASC zerrecik aşı çalışmalarında, hayvan deneylerinin tamamlandığını ve elde edilen ilk sonuçların olumlu olduğunu aktaran Prof. Dr. Özören, aşının virüsü nasıl etkisiz hale getireceğine dair şu açıklamayı yaptı:

"Zerrecikler vücudunuza girdiğinde savunma sisteminizi harekete geçirecek"

Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen dört dünya bölgesinde patentli ilk ve tek biyolojik buluş olan ASC protein mikroküreciklerine dayalı platform aşı teknolojisi, vücuttaki protein yapısının immün sistemi uyarması üzerinden çalışıyor. Bu aşı projesinde ASC zerreciklerinden aşı teknolojisi kullanılıyor. Bu daha önce hiç kimsenin denemediği bir aşı teknolojisi. ASC proteini vücudumuzda bulunan bir protein ve ilginç bir yapısı var. Hücreye bir patojen veya mikrop geldiğinde tetiklenen bir kompleks oluşturuyor. Yani koronavirüs yüzey proteini taşıyan ASC mikrokürecik yapıları, zerrecikler vücudunuza girdiğinde akyuvar hücrelerimiz bunu algılayarak, savunma sisteminizi harekete geçirecek.

“Aşının hayvan deneyleri kısmında etkinliğini görmüş durumdayız”

Geliştirilecek aşıda ASC proteini akyuvarlara yerleşecek ve virüsü tespit ettiğinde savunma sistemine uyarı verecek. Üzerinde çalışılan aşının hayvan deneyleri kısmında etkinliği gözlemlendi. Çalışmada 1 yılı geride bırakmak üzereyiz. FAZ 1 başvuru dosyası için gerekli son araştırma yöntemlerini de tamamlandıktan sonra mayıs ayında Faz 1 deneylerine başlaması planlanıyor. Her şey yolunda giderse Kasım, Aralık gibi Faz 3’e geçilmiş olunacak. 2022’de ise aşının piyasaya çıkması hedefleniyor. Aşı Kovid-19’la mücadelede çığır açacak.”

Türk bilim insanları olarak dünyaya yeni dizayn bir aşı sunmuş olma iddiasını taşıdıklarını kaydeden Prof. Dr. Özören, “Aşımızın tercih edileceğine inanıyoruz. Çünkü ASC zerrecik aşısı oda sıcaklığında bozulmayacak. Eksi 70 derecede taşınma ve saklanma gibi gereksinimlere ihtiyaç duyulmayacak” dedi.

Havva Karakoç

Havva Karakoç