16.04.2024 13:59:33

Türkiye

Sade Vatandaş | Her Gün İçilen Bir Fincan Kahvenin Erkekler Üzerindeki Etkisi
Her Gün İçilen Bir Fincan Kahvenin Erkekler Üzerindeki Etkisi


Büyült Küçült

Her Gün İçilen Bir Fincan Kahvenin Erkekler Üzerindeki Etkisi

Madrid Özerk Üniversitesi'nden bilim insanlarının ResearchGate portalında yayınladıkları araştırmaya göre, günde en az bir fincan kahve tüketen erkeklerin tüketmeyenlere oranla sağır olma olasılıkları yüzde 15 daha az.

Bilim insanları, çalışmanın başlangıcında rutin kahve tüketimi olan 36 bin orta yaşlı kadın ve erkeği bir işitme testine tabi tutup daha sonraki 11 yıl boyunca iki kez daha bu testi tekrarladıklarını belirtti.

Sağlıklı bir yaşam şekli, sigara kullanımı, yüksek sesli müzik gibi işitme kaybını potansiyel olarak etkileyebilecek diğer faktörlerin de dikkate alındığı araştırmanın sonucunda, günde en az bir fincan kahve içen erkeklerin sağır olma olasılığının yüzde 15 daha az olduğunu ortaya koyan bilim insanları, kadınlarda kahve tüketimi ile işitme arasında herhangi bir bağlantının tespit edilmediğini aktardı.

Araştırmacılar, bu fenomeni erkek ve kadın organizmalarının fizyolojisindeki farklılıklarla açıklıyor.

Araştırma ekibinden Dr. Marcos Machado-Fragu, bir yandan “Kahve tüketiminin, içeceğin içindeki bazı bileşiklerin antioksidanlar ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle işitme fonksiyonu üzerinde faydalı etkileri olabilir” ifadelerini kullanırken diğer yandan çok fazla kahve içmenin de işitme kaybını tamamen engellemeyeceği uyarısında bulundu.

Araştırmacılar ayrıca, kahvenin kafeinli-kafeinsiz veya filtreli-filtresiz olmasına bakılmaksızın faydalarının aynı olduğunu da belirtti.

Havva Karakoç

Havva Karakoç