14.07.2024 05:04:40

Türkiye

Sade Vatandaş | Hayvan Hakları Kanun Teklifi: Sokağa Atana 2 bin TL, Eziyet Edene Hapis
Hayvan Hakları Kanun Teklifi: Sokağa Atana 2 bin TL, Eziyet Edene Hapis


Büyült Küçült

Hayvan Hakları Kanun Teklifi: Sokağa Atana 2 bin TL, Eziyet Edene Hapis

Hayvan Hakları Kanun Teklifi: Sokağa Atana 2 bin TL, Eziyet Edene Hapis

Üzerinde çalışılan 'Hayvan Hakları Kanun Teklifi' için son toplantı, 15 Mart 2021'de yapılacak. Kanun teklifinde sokağa hayvan terk edene 2 bin TL ceza, hayvana eziyet edene hapis cezası, evcil hayvanlara çip takılacağı maddeleri yer alıyor.

AK Parti Genel Merkezindeki toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de katıldı. Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Hayvan Hakları Kanun Teklifi sunumu yapıldı ve onay alındı.

Belediyeler de Devreye Girecek

Türkiye gazetesinin haberine göre; işkence ve öldürme suçunda sadece Tarım Bakanlığı değil, sokak hayvanlarının bakımında mecburiyet getirilecek olan belediyelerin de devreye girmesi planlanıyor. Bir defa daha sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) bir araya gelinmesi bekleniyor. Teklifin, 15 Mart’taki toplantının ardından Meclis’e getirilmesi hedefleniyor.

 

Hayvanlar Eşya Statüsünden Kurtulup Bir ‘Canlı’ Olarak Korunacak

Teklifle artık hayvanlar ‘eşya’ olmaktan kurtulup ‘canlı’ gibi korunacak. Evdeki hayvanlara çip takılacak, hayvanları sokağa bırakanlara da 2 bin TL’ye kadar ceza verilecek. Hayvanlardan sahipleri sorumlu olacak. Kanun’a ‘hayvanların cinsel istismarı’ şeklinde eklenecek madde yeniden düzenlenecek. Evcil hayvanlar, petshop’larda sergilenmeyecek, satılmayacak. Düzenleme, sadece resmî üretim çiftliklerinde satışa izin verecek.

 

İşkenceleri İhbar Edebilmek İçin Bir Hat Kurulacak

Hayvanlara işkence edenler için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulacak merkeze ihbarda bulunulabilecek. İhbarlarla ilgili savcılığa suç duyurusu yapılacak.

 

‘Evde Üçten Fazla Hayvan Bulunmayacak’ Maddesi Can Sıkıyor

Hayvan Hakları Kanun Teklifinde, hayvan severlerin uzun zamandır çözüm beklediği konulara yönelik yaptırımların bulunması yanı sıra hayvan severler tarafından oldukça olumsuz karşılanan maddelerde bulunuyor.

Hürriyet Gazetesi’nden Selin Irmak Kaçmaz’ın Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Kurucu Onursal Başkanı Şebnem Aslan ve Avukat Elvan Kılıç ile gerçekleştirdiği röportaja göre;

Şebnem Aslan “İnsanların hayvan bakma hakkı tabii ki sınırlandırılamaz. Eğer hayvan sayısı yüzünden komşulara rahatsızlık veriliyorsa, bu konuda mevzuat zaten açık ve net.  Çok nadir olan bu durumlarda gerek Tarım Orman Müdürlükleri gerekse zabıtalar kanunu uyguluyor, önlemler alınıyor, hayvanlara el konarak evden tahliyelere kadar gidiliyor.  Ama bu konuyu bu şekilde genelleştirerek kanun maddesi haline getirmek hem insanlar hem de hayvanlar açısından sakıncalı olacaktır.” şeklinde konuya ilişkin düşüncelerini aktarıyor.

Diğer yandan Elvan Kılıç “Kanunda “bir evde şu kadar hayvan bulundurulmalı” gibi ibareler ve tabii ki buna ilişkin bir hüküm yok. Bu konu ile ilgili bir hukuki boyut henüz bir hükme de bağlanmamış durumda. Ama burada amaç evlerde bakılan farklı ve çeşit cins hayvanların doğal ortamlarında bakılması ve daha iyi bakılmasıdır. Zira bir evde çok çeşit hayvan olursa ve bakan kişi hepsine yetişemezse orada bulunan hayvanlara yazık oluyor çünkü hiçbir hayvan bakımsız bir ortamda özgürlüğüne kilit vurulmuş olarak yetiştirilmek istemez. Aslında hedeflenen bu. Ancak aynı hüküm evinde 4-5 tane kediye bakan insanı da kapsadığından tartışmalı ve hayvan severler tarafından oldukça olumsuz karşılanan bir teklif niteliğindedir.” şeklinde konuya mesleği çerçevesinde bir açıklama getiriyor.

Ayrıca Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkanı Av. Ahmet Kemal Şenpolat geçtiğimiz günlerde yasa değişikliği ile ilgili TBMM bahçesinden TELE1'le gerçekleştirdiği canlı yayında;

"Herkes belediyelere ceza gelmesinin istiyor. Bu yasa değişikliği ile belediyelere görev veriliyor, yükümlülük veriliyor hatta kısırlaştırma, tedavi vb. gibi işlemlerin masrafları için bütçe de ayrılacak. Ama bunu yapmadığı zaman belediye başkanlarının millet vekilleri gibi adeta dokunulmazlığı olduğu için herhangi bir yaptırımı yine olmayacak. Yani cümleler var ama uygulama kabiliyeti yok." şeklinde kanun teklifine yönelik düşüncelerini aktardı.

 

Havva Karakoç

Havva Karakoç