21.04.2024 10:34:23

Türkiye

Sade Vatandaş | Hava Kirliliği 2040 Yılına Kadar 300 Milyon İnsanın Kör Olmasına Neden Olabilir
Hava Kirliliği 2040 Yılına Kadar 300 Milyon İnsanın Kör Olmasına Neden Olabilir


Büyült Küçült

Hava Kirliliği 2040 Yılına Kadar 300 Milyon İnsanın Kör Olmasına Neden Olabilir

Yaklaşık 15 yıldır sürdürülen bir araştırmanın orataya koyduğu sonuçlara göre, ekonomik bakımdan iyi bir seviyede olan ülkeler, vatandaşlarına kaliteli bir yaşam sunarken hava kirliliği bakımından kişilerin göz sağlığı üzerinde ciddi tahribatlar yaratmakta.
Araştırma sonucunda, hava kirliliği ve yaş aldıkça oluşan göz lekeleri (AMD- sarı nokta hastalığı) nedeniyle 2040 yılında 50 yaşını aşmış 300 milyon insanın körlükle karşı karşıya kalabileceği vurgulanıyor.


Hava kirliliği 'sarı nokta hastalığını' tetikliyor mu?
İngiltere Göz Hastalıkları Gazetesi'nde yayınlanan makalede, 2006 yılında başlayan ve göz rahatsızlıkları konusunda şikayetleri olan 115 bini aşkın hasta üzerinde yapılan araştırmada, bilim insanları, kalp ve akciğer rahatsızlıklarına da neden olan AMD ile hava kirliliği arasında bir bağlantı kurdu.


Bin 286 hastaya AMD (Sarı Nokta Hastalığı) teşhisi konuldu
Euronews'in haberine göre, araştırmada özellikle trafiğin yoğun olduğu şehirlerde nitröz oksit ve hastalığa neden olan başka küçük partikülerin oranları ölçüldü ve toplamda bin 286 kişiye AMD(sarı nokta hastalığı) hastalığı teşhisi konuldu.

Araştırmada, hava kirliliğine maruz kalan kişilerin, temiz havada yaşayanlara oranla AMD(sarı nokta hastalığı) hastalığına yakalanma oranının yüzde 8'den daha fazla olduğu ortaya konuldu.

Sigaraya birde hava kirliliği de eklendi 
Oxford Üniversitesi Göz Hastalıkları Profesörü Robert MacLaren, sigaranın AMD(sarı nokta hastalığı) hastalığına olan etkisinin yanı sıra atmosfer kirliliğinin de hastalığa etki edeceğini açıkladı.

Havva Karakoç

Havva Karakoç