18.05.2024 16:41:07

Türkiye

Sade Vatandaş | Gençler Sordu, Cumhurbaşkanı Erdoğan Yanıtladı!
Gençler Sordu, Cumhurbaşkanı Erdoğan Yanıtladı!


Büyült Küçült

Gençler Sordu, Cumhurbaşkanı Erdoğan Yanıtladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin Kanal İstanbul, İstanbul Sözleşmesi ve 104 emekli amiralin yayınladığı bildiri ile ilgili sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hakkında 'diktatör' ithamında bulunan İtalya Başbakanı ile ilgili olarak da ''İtalya Başbakanı'nın yaptığı açıklama tam bir densizliktir, tam bir terbiyesizliktir'' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle bir araya geldi, onların sorularını yanıtladı.

Buluşmaya dair Twitter'dan videolu paylaşım yapan Erdoğan, ''Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde genç kardeşlerimle bir araya gelerek keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Onlar sordu, ben cevapladım. Bu güzel buluşmaya dair paylaşımlarımızı tüm sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz'' ifadelerini kullandı.

KANAL İSTANBUL SORUSUNA YANIT

Erdoğan'ın gençlerle buluşmasında sorulan sorulardan biri Kanal İstanbul projesiydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda  ''#KütüphaneSöyleşileri'nin ilk sorusu Kanal İstanbul ile ilgiliydi. Gençlerimiz böylesine büyük bir projeyi elbette önemsiyor, merak ediyor. İnşallah Kanal İstanbul’u hayata geçirecek, ülkemizle birlikle tüm insanlığın kullanımına sunacağız'' denildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Sayın Cumhurbaşkanım Kanal İstanbul'un ne gibi avantajları olacak bizim ülkemiz için? Bunu yaparak Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden çıkmayı hedefliyor muyuz?'' sorusuna ''42-43 kilometre uzunluğu olan bir kanal burası. Bu kanalla Karadeniz'i Marmara'ya bağlıyoruz. Bununla birlikte Karadeniz'de ve Marmara tarafında gelen gemilerin oralarda bekleme veya beklememe süreçler hepsi bizim kudretimizde. Bunun Montrö'yle yakından uzaktan bir alakası da yok. Montrö, İstanbul Boğazı'yla alakalı bir sözleşmeydi, dolayısıyla burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tamamen tesis etmiş bir eser kazandırıyoruz. Montrö ile yakından uzaktan alakası olmayan böyle bir Kanal İstanbul bizi ne yapacaktır? Çok daha huzurlu, rahat kılacaktır. Kanal İstanbulumuzu, İstanbul'a kazandırdığımızda İstanbul çok çok büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacak ve İstanbul Boğazı da çevrecilik açısından ciddi manada rahatlayacaktır.'' yanıtını verdi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Gençlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sordukları sorulardan biri de İstanbul Sözleşmesi ile ilgiliydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Sizin kararınızla İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldık. Bu kararınız, kadın hakları ve kadına şiddet konusunda sizin ve kabinenizin yani iktidarın düşüncelerinin değiştiğini mi gösteriyor?'' şeklindeki soruya yanıtı şöyle oldu:
''İstanbul Sözleşmesi uygulaması itibariyle maalesef ne ülkemizde ne de dünyada özellikle kadın haklarına saygıyı getirmedi Ve şu anda Avrupa Konseyi, AB ülkelerinden de 11 tanesi bundan çekilme arifesinde. Kadına şiddeti bizim anayasamız reddediyor mu reddediyor, kabul etmiyor. Burada bizim üzerinde durmamız gereken 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına şiddet ile ilgili yasa. Şimdi bu zaten var. Biz burada öyle bir medeniyetin, öyle bir dinin mensubuyuz ki bizim dinimizde kadına şiddet bir defa haramdır. Eğer biz böyle bir sözleşmeye illa ihtiyacımız varsa biz bu sözleşmenin daha adili, daha güzelini, daha güçlüsünü kalkarız biz Ankara Sözleşmesi diye bir sözleşme hazırlarız onunla beraber yola devam ederiz.'

'104 EMEKLİ AMİRALİN YAYINLADIĞI BİLDİRİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorulan bir diğer soru da 104 emekli amiralin yayınladığı bildiriydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Sayın Cumhurbaşkanım önceki hafta 104 emekli amiral tarafından gece yarısı bir bildiri yayınlandı. Bu bildiride TSK ve Kanal İstanbul projesi ile ilgili alakalı bazı vurgulamalar yapıldı. Bir ikinci açıklama olarak amiraller 'Biz düşüncelerimizi özgürce ifade edemeyecek miyiz?' diye ikinci bir açıklamada bulundu. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?'' şeklindeki soruya verdiği yanıt şöyle:
''Askerin emeklisi veya emekli olmayanı olmaz. Asker askerdir. Ben de şu anda Cumhurbaşkanı olarak bu ordunun başkomutanıyım. Siz 104 emekli olarak böyle bir açıklamayı nasıl yapıyorsunuz. Bu sizin özgürlüğünüzle alakalı konu değil ki. Zaten içinizde alışkanlık haline bu işi getirmiş olanlar var. Çok bu işi seviyorsanız kalkarsınız siyasete soyunursunuz. Ama kalkıp da bunu 104 tane koordine olarak aynı düşünce kalıbı içerisinde böyle bir metnin ortaya konulmasını bir başkomutan olarak, Cumhurbaşkanı olarak, ülkemin birlik, beraberliği, huzuru noktasında bunu teminle sorumlu bir insan olarak tabii ki kabul etmemiz mümkün değil. Bundan sonraki süreç tamamen yargıya ait olan bir süreçtir.''
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN İTALYA BAŞBAKANI'NA 'DİKTATÖR' YANITI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorulan bir diğer soru da ''İtalya Başbakanı size 'diktatör' dedi. Siz bu tarz üslupta kelimeler kullandığında neler hissediyorsunuz?'' şeklindeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İtalya Başbakanı'nın yaptığı açıklama tam bir densizliktir, tam bir terbiyesizliktir. Türkiye - İtalya ilişkilerinin tam iyi noktaya gideceğini umduğumuz bir dönemde, bu Draghi denilen adam bu açıklamayı yapmak suretiyle aramızdaki münasebetlere maalesef baltayı vurmuştur. Zaten sen atanarak oraya gelmiş birisin, atanarak gelmiş birisi değilsin. Tayyip Erdoğan'a bir defa böyle bir ifadeyi kullanabilmen için her şeyden önce senin tarihinden haberin olması lazım ama gördük ki haberin yok. Biz milletimizin bize verdiği güçle milletimize hizmette yolumuza devam edeceğiz. Onun için de İtalya Başbakanı'nın bu ifadeleri kullanması, kullanmaması bunları hiç kafanıza takmayın. Biz işimize bakalım'' cevabını verdi.

İSTİHDAM SORUSUNA YANIT

''Şu anda bir çok arkadaşımız üniversitelerden mezun oluyor. Fakat istihdam sorunu yaşıyor. Acaba burada bir planlama sorunu mu var?'' sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan şu yanıtı verdi:
''Öncelikle işsizlikte iyi bir noktaya geldik diyebilirim, o da şu; yani bu ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde özellikle de 13 civarında bir konumdayız işsizlikte... Bu son açıklanan rakam da aslında bu ciddi bir artış sayılamaz. Zaten 13 küsürdü şimdi biraz daha artmış oldu. Turizmde çok çok iyi bir konumdaydık. Fakat bu Kovid meselesi sebebiyle tabi turizmdeki düşüş ister istemez istihdamı da olumsuz etkiledi. En çok istihdamı yapan bizim iktidarımızdır. Çok ciddi istihdam yaptık. Hem sağlıklı olanlar için, hem engelli olanlar için ciddi istihdamlar yaptık. İş nereye geliyor garanti noktasında? Kalifikasyona geliyor. Ve kalifikasyon noktasında kendisini ispatlıyorsa bir genç iş bulur.''

PANDEMİ SÜRECİNDE AŞILAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kovid-19 salgını boyunca Türkiye'nin aşılama çalışmalarının hızı ve yeterliliği de soruldu. Erdoğan'ın soruya yanıtı şu şekilde oldu:

"Biliyorsunuz bu çalışmaları Bilim Kurulu ile sürdürüyoruz. Bilim Kurulu'nun almış olduğu kararlar hangi istikamette ise biz de hükümet olarak bu istikamette icra ediyoruz. Aşı konusunda bile dünyada 6. sırada yer alıyoruz, böyle bir konumumuz var. Bilim Kurulumuzun yapacağı çalışmalarla bu aşı sürecini 65 yaşın altından daha nasıl kademelendirelim, bunun adımları da bir taraftan atılmış olacak. Aşıda iyi bir konumdayız. Aşılama noktasında 8+10 milyon civarında, hatta 20'ye yaklaşmış durumdayız. Bu bakımdan dünyada herhalde örnek sayılabilecek ülkelerden bir tanesi konumundayız.

Havva Karakoç

Havva Karakoç