21.04.2024 10:59:28

Türkiye

Sade Vatandaş | Genç Çiftçimize Japonya Mı Sahip Çıkacak?
Genç Çiftçimize Japonya Mı Sahip Çıkacak?


Büyült Küçült

Genç Çiftçimize Japonya Mı Sahip Çıkacak?

Kayserili genç çiftçi Ömer Dede, hayvanlarına gereken içme suyunda yaşadığı sorunu belediye, kaymakamlık, valilik ve vekillere defalarca iletmesine rağmen çözemeyince “Ben bu ülkenin vatandaşı değil miyim? Derdimi Japonya mı çözsün?” diyerek derdini Japon Büyükelçiliğine yazdı. Japon Büyükelçiliği Dede’yi büyükelçiliğe davet etti.

Gazeteci Yeliz Koray ilginç haberi sosyal medya hesabından aktardı. Ömer Dede isimli vatandaş yıllar önce kendi imkanlarıyla Erciyes'ten Kayseri'nin Hacılar İlçesi Ortaseki bölgesinde bulunan hayvanları için içme suyunu, o dönemin koşullarında bin bir güçlükle getirdiğini fakat su getirdiği boruların çoğunun yol açma çalışması esnasında orman greyderleri tarafından ezildiğini belirtti. Sonrasında 'zararınızı karşılar, gerekeni yaparız ' denilse bile bu işlerin bir türlü gerçekleşmediğini aktaran Ömer Dede, boruların ebatları hakkında bilgiler alıp, kendi imkanıyla 45 bin TL ödeyerek söylenen ebatta ki boruları almasına rağmen kurumun 'boruların küçük ebatlarda olduğunu ve mevzuata uygun olmadığını' söyleyediğini ve yine su sorununa çözüm bulunamadığını belirtti.

Dede yetkililere, “O halde siz yapın, çünkü siz kırdınız” dediğini, bu kez yapılacak masrafı kendisinin karşılamasını istendiklerini söyledi. KASKİ, Kayseri Orman Müdürlüğü, valilik, bakanlık, vekiller... Çalmadık kapı bırakmadığını dile getiren çiftçi Ömer Dede, destek beklerken daha büyük sorunlarla karşılaştığı için yetkililere kızdığını belirtti.

Yaylada hayvancılık yaptığını ve bu işi sürdürebilmesi için suya ihtiyacının olduğunu her fırsatta dile getiren Ömer Dede, bu kez farklı bir yol izleyerek Japonya'nın Türkiye Büyükelçiliği'ne mektup yazdı. Yaylada havanları ve kendisi için hayati önem taşıyan su hattının Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından 4,600 metresini tahrip edildiğini, yerine yenisinin yapılmadığını belirten Ömer Dede, Japonya Büyükelçiliği'nden yardım istedi.

Yıllardır çaldığı her kapı yüzüne kapanan genç çiftçi Ömer Dede'ye mektup yazdıktan 1 hafta sonra dönüş yapan Japonya'nın Türkiye Büyükelçiliği, bizim sahip çıkamadığımız Ömer Dede’ye sahip çıkmaya hazırlanıyor.

Ömer Dede, büyükelçinin davetlisi olarak önümüzdeki hafta görüşmeye gidecek.

Havva Karakoç

Havva Karakoç