20.05.2024 12:09:04

Türkiye

Sade Vatandaş | Fransız hakimler, yasağa rağmen lokantada yemek yerken yakalandı
Fransız hakimler, yasağa rağmen lokantada yemek yerken yakalandı


Büyült Küçült

Fransız hakimler, yasağa rağmen lokantada yemek yerken yakalandı

Fransa’nın başkenti Paris’te bir grup hakim, Covid-19 yasaklarına rağmen bir restoranda yemek yerken yakalandı.

Euronews'in haberine göre, bisikletle dolaşan polisler, Seine Nehri kıyısına ve Adliye Sarayına yakın Cite mahallesindeki bir lokantanın bahçesinde yemeklerini yiyen bir grup tespit etti.

Restoran sahibi, bu kişilerin önce kendisine mal getiren tedarikçiler olduğunu söyledi. Ardından yapılan kontrolde, bu kişilerin istinaf mahkemesi hakimleri olduğu ortaya çıktı.

Paris İstinaf Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, hakimlere para cezası kesilmediği aktarıldı.

Le Parisien gazetesinde çıkan haberin ardından hakimlerin yasağa rağmen lokantanın terasında yemek yemeleri sosyal medyada tepki çekti.

Covid-19 yasaklarına rağmen bazı restoranların yasa dışı iş yerlerini açmasına dün Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire sert tepki göstermiş ve bu restoranların bir daha devletten Covid-19 için ayrılan kaynaktan mali destek alamayacaklarını söylemişti. Şu an Fransa’da restoranlara sadece paket servisi için izin veriliyor.

Fransa'da Virüs Kaynaklı Ölümler Giderek Artıyor

Fransa'da, 1 Şubat'ta 456 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken Fransa Halk Sağlığı Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede virüs tespit edilen kişi sayısı 4 bin 347 artışla 3 milyon 201 bin 461'e yükseldi. Ayrıca 2 Şubat günü 456 kişinin yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 76 bin 512'ye çıktı.

Hastanelerde 3 bin 228'i yoğun bakımda olmak üzere 27 bin 914 kişinin tedavisi sürerken, iyileşenlerin sayısı 913 artışla 225 bin 319'a ulaştı. Hastanelerde bulunanların sayısı artmaya devam ediyor.

Havva Karakoç

Havva Karakoç