16.04.2024 23:23:56

Türkiye

Sade Vatandaş | Fransa’da Müslümanlara Ait Yerlerin Kapatılması İçin Denetçilerden 'Hukuki Gerekçe' Bulmalarını İstendi
Fransa’da Müslümanlara Ait Yerlerin Kapatılması İçin Denetçilerden 'Hukuki Gerekçe' Bulmalarını İstendi


Büyült Küçült

Fransa’da Müslümanlara Ait Yerlerin Kapatılması İçin Denetçilerden 'Hukuki Gerekçe' Bulmalarını İstendi

Fransa hükümetinin, Müslüman toplumuna karşı sürdürdüğü ‘ayrılıkçılıkla mücadele’ politikaları doğrultusunda, Müslümanlara ait iş yerlerini kapatabilmek için denetçilere “Bir gerekçe bulun” şeklinde talimatlar verdiği ortaya çıktı.

Önce ‘İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele’ olarak adlandırılan ardından tepkiler üzerine ismini ‘Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren prensipler’ olarak değiştirilen yasa tasarısı Meclis’te görüşülürken, hükümetin ayrılıkçılıkla mücadele adı altında Müslüman topluma yönelik ‘ayrımcı’ bir tutum sürdürdüğü gözlemlendi. 

Ocak 2020’de kurulan ve şu ana kadar 18 bin denetim gerçekleştiren ‘İslamcılık’ ve Cemiyetçi Ayrılıkçılıkla Mücadele (CLIR) birimlerinden Bakanlık tarafından Müslümanlara ait iş yerlerini ‘çok sıkı bir şekilde’ denetlemeleri istendi. Bu operasyonlarda Müslümanların 400’den fazla kuruluş ve iş yeri kapatıldı. 


Bakanlıklar, denetmenlerden, Müslümanlara ait iş yerlerinde sağlık ve hijyen koşullarının ihlal edildiğine ya da ‘ayrılıkçı’ davranışlarda bulunulduğuna yönelik yasal bir yaptırıma imkân tanıyacak ‘yasal gerekçe’ bulmalarını talep etti. ‘Yasal gerekçe bulun’ talimatı, Melun bölgesinde bir restorana düzenlenen operasyona ilişkin elektronik e-postaya yansıdı. E-postada, restoranın kapatılması için denetçilerden ‘mutlaka bir gerekçe bulmalarının' istendiği aktarıldı. Bu talimatın ulusal yasaları ihlal ettiğini savunan hukukçular talimatın ve talimatı uygulayanların İş Denetimi Sözleşmesi’ne aykırı davranışlar sergilediğini bildirdiler. 

Genel İş Konfederasyonu’ndan (CGT) 18 Ocak’ta yayımlanan açıklamada, CLIR birimlerinin belirttikleri amaçlar doğrultusunda görev yapmadıkları, Müslümanlara ait iş yerlerinin denetlenmesinin işçilerin korunmasıyla değil Müslümanların hedef alınması ile ilgili olduğu ve bunun yasalara aykırı olduğu vurgulandı. Diğer yandan Mediapart’a konuşan bir denetçi, radikalizmle ilgili bağlantısı olmayan iş yerlerinin ‘ne pahasına olursa olsun kapatılmasının’ kendilerinden istendiğini söyledi. Denetçi, istenenlerin endişe verici olduğunu vurguladı.

 

Havva Karakoç

Havva Karakoç