16.04.2024 22:35:15

Türkiye

Sade Vatandaş | Fahiş Fiyat Denetimlerinde Savunma Süresi Düşürüldü
Fahiş Fiyat Denetimlerinde Savunma Süresi Düşürüldü


Büyült Küçült

Fahiş Fiyat Denetimlerinde Savunma Süresi Düşürüldü

Fahiş fiyat denetimlerinde işletmelere tanınan ve denetimden itibaren geçerli olan 10 günlük savunma süresi 7 güne düşürüldü.

Ticaret Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu "Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarıyla ilgili denetim ve incelemeler yapabilecek ya da yaptırabilecek. Ayrıca bu denetim ve incelemelere ilişkin üretici, tedarikçi ve perakende işletmenin savunması "gerektiği hallerde" alınacak.

Savunma süresi artık sadece 7 gün

Bakanlık, il müdürlüğü veya yetkili idare tarafından resen veya şikayet üzerine yapılan denetimlerde üretici, tedarikçi ve perakende işletmeciye denetimin yapıldığı günden başlayarak 7 günden az olmamak kaydıyla savunma süresi verilebilecek ve bu süre sadece bir defaya mahsus olmak üzere 7 güne kadar uzatılabilecek. Belirlenen süreler içinde savunma yapılmaması Haksız Fiyat Değerlendirme Kurul'u tarafından idari para cezası kararı alınmasına engel teşkil etmeyecek. 

Havva Karakoç

Havva Karakoç