21.06.2021 10:33:41

Türkiye

Sade Vatandaş | Etiyopya'da Yeni Bir Sıtma Sineği Türü Ortaya Çıktı
Etiyopya'da Yeni Bir Sıtma Sineği Türü Ortaya Çıktı


Büyült Küçült

Etiyopya'da Yeni Bir Sıtma Sineği Türü Ortaya Çıktı

Afrika kıtasında daha önce hiç karşılaşılmamış yeni bir sinek türünün Etiyopya şehirlerinde görülmeye başlanması paniğe neden oldu. Yeni sinek türünün sıtma riskini artırabileceği açıklandı.

Hollanda’da bulunan Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi ve Etiyopya Armauer Hansen Araştırma Enstitüsü’nün iş birliği ile gerçekleştirilen araştırma sonucunda, Afrika’da ortaya çıkan sineğin sıtma enfeksiyonları için endişe verici sonuçları olabileceği duyuruldu.

“Önlem alınmazsa tüm kıtayı etkisi altına alacak”

Etiyopya Addis Ababa Üniversitesi’nden Dr. Fitsum Tadesse, söz konusu türlerin saldırgan bir yaklaşımla canlıları hedef aldığını ve hızlı hareket edilirse yayılımın önlenebileceğini ancak başarısız olunması halinde sıtma riskinin Afrika’nın geniş bölgelerinde artış göstereceğini açıkladı.

DSÖ uyarmıştı

2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni türlerin genetik olarak böcek ilaçlarına karşı dirençli olması nedeniyle kontrol altına alınmalarının zor olduğu konusunda uyarıda bulunmuştu.

İnsanlara sıtma bulaştırabilen yaklaşık 60 sivrisinek türünün bulunduğu ve yılda 400 bin kişinin sıtmadan hayatını kaybettiği biliniyor.

Havva Karakoç

Havva Karakoç