27.07.2021 14:15:47

Türkiye

Sade Vatandaş | Eski Bir Mobilyanın İçinden Çıkan Mektup Herkesi Şaşırttı
Eski Bir Mobilyanın İçinden Çıkan Mektup Herkesi Şaşırttı


Büyült Küçült

Eski Bir Mobilyanın İçinden Çıkan Mektup Herkesi Şaşırttı

İngiltere’nin Peterborough kentinde bir mobilya tamircisi restore etmesi için getirilen eski bir kanepenin içinde 1969 yılından kalma bir mektup buldu. 11 yaşındaki bir kızın ev ödevi olarak yazdığı bu mektuptaki geleceğe yönelik ön görüleri hayli dikkat çekici.

İngiliz haber sitesi Mirror’un aktardığı habere göre, mobilya restorasyon ustası Peter Beckerton'a gelen kanepenin içindeki mektupta 11 yaşındaki kız öğrenci geleceğin bazı teknolojilerini doğru bir şekilde tahmin etti. Ev ödevi için 23 Şubat 1969 tarihinde yazdığı mektupta gelecekteki yaşamı ve dünyayı kafasında canlandıran küçük kızın 1980 yılı için yaptığı tahminler o dönem için olmasa da 21. yy. başında gerçek oldu.

Mektubunda yıllar sonra telefonların ekranları olacağını ve telefonlarla görüntülü görüşme yapılabileceğini yazan küçük kız, “Bu biraz televizyona benziyor” şeklinde düşüncelerini dile getirdi. Yine televizyonlarında zamanla değişeceğini söyleyen küçük kız, eskiden televizyonlar küçük ve tuşları üzerindeyken geleceğin televizyon ekranlarının büyük olacağını ve koltuklarda bulunan tuşlarla kontrol edileceğini, kapıların da uzaktan tuşlara basılarak açılıp kapanabileceğini yazdı.

Küçük kızın mektubundaki bazı ön görüleri ise belirsizliğini hala koruyor. Diğer yandan gelecekte insanların karınlarını normal yiyecekle değil, sakız çiğneyerek doyuracakları ön görüsü ise henüz gerçekleşmedi. Beckerton’un eşi Rosa, şu anda 62 yaşında olabileceğini düşündüğü küçük yazarın hala hayatta olması ihtimaline karşı mektubu yayınlamaya karar verdi. Rosa, eşinin mobilyaların içinde sürekli bir şeyler bulduğunu, fakat bu mektubun şimdiye kadar gördüğü en ilginç buluş olduğunu belirtti.

Havva Karakoç

Havva Karakoç