20.05.2024 13:05:18

Türkiye

Sade Vatandaş | Erdal Sağlam, Merkez Bankası'nın politikasını değerlendirdi
Erdal Sağlam, Merkez Bankası'nın politikasını değerlendirdi


Büyült Küçült

Erdal Sağlam, Merkez Bankası'nın politikasını değerlendirdi

Gazetemiz yazarı Erdal Sağlam, piyasa analistlerinin, önümüzdeki aylarda fiyatlarda kur etkisinin daha yüksek oranda görüleceğine dair görüşlerini ele aldı.

Merkez Bankası'nda yaşanan değişimlerin ardından ekonomik krize karşı nasıl önlemler alınacağı merak konusu oldu.

Gazetemiz yazarı Erdal Sağlam, piyasa analistlerinin, önümüzdeki aylarda fiyatlarda kur etkisinin daha yüksek oranda görüleceğine dair görüşlerini ele aldı. 

Sağlam yazısında, enflasyon oranlarının bir iki ay içerisinde yüzde 18’lere çıkacağı, yıl sonunda yüzde 15 civarında olacağı tahminlerine dikkat çekti.

Merkez Bankası'nın enflasyon rakamları üzerine nasıl bir faiz politikası izleyeceğinin merak konusu olduğunu söyleyen Sağlam, "Görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın 'önden yüklemeli' faiz artışında ne kadar haklı olduğunun, enflasyon rakamlarıyla ortaya çıktığını söyleyebiliriz" dedi.

Erdal Sağlam'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Piyasa analistleri, önümüzdeki aylarda fiyatlarda kur etkisinin daha yüksek oranda görüleceğini, nisan ve mayıs aylarında, fiyatların artış eğiliminde olacağını ifade ediyorlar. Açıklanan yeni enflasyon rakamları analistlerin önümüzdeki döneme ilişkin enflasyon ve faiz beklentilerini de hızla değiştiriyor. Son analizlerde enflasyon oranlarının bir iki ay içerisinde yüzde 18’lere çıkacağı, yıl sonunda yüzde 15 civarında olacağı tahminleri ağırlık kazanıyor. Analistler “yeni kur dalgaları olmadığı takdirde” diye şerh koyuyor, yani kurdaki dalgalanma da önümüzdeki aylarda devam ederse, bu rakamların daha yüksek gerçekleşeceğini söylüyorlar. Şahsen, yüzde 18 oranının da aşılacağı, yüzde 20’ye yakın rakamların bu yıl içerisinde görülebileceğini tahmin ediyorum.

Mart sonu yıllık tüketici fiyat artışı yüzde 16.2, üretici fiyat artışı yüzde 31.2’ye ulaştı. Söz konusu makas, kur şokunun yaşandığı 2018 yılında da hızla açılmış ve Eylül 2018’de 26 puanı aşmıştı.

Bu makasın maliyet yönlü baskıların artması anlamına geldiği konusunda tüm iktisatçılar hemfikir. Dolayısıyla tüketici fiyatlarında çok daha yüksek rakamların kapıda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Peki, Merkez Bankası bu enflasyon rakamlarını nasıl değerlendirecek, faiz kararlarına nasıl etki edecek? 

Şu anda yüzde 19’luk politika faiz oranına bakılacak olursa, yüzde 16’yı aşan enflasyon oranları karşısında yeni bir faiz artırımına ihtiyaç olmadığı ortada. Buna karşılık enflasyon beklentilerinin olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz ve “beklenen enflasyona göre de politika faizi belirleme” iddiasını dile getiren Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun önümüzdeki dönemde çok daha hassas davranması gerekecek.

Uluslararası haber ajansı Reuters, enflasyon rakamlarının ardından yayımladığı yorumda, bu oranların Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını sürdürmesi konusunda baskı yarattığını söyledi. Merkez Bankası’nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yabancı yatırımcılara, daha önce köşe yazılarında belirttiğinin tersine, sıkı paradan yana yorumda bulunduğu hatırlatılan yorumda, Merkez Bankası’nın bundan sonraki hareketlerinin yakından izleneceğini söyledi.

Son olarak; görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın 'önden yüklemeli' faiz artışında ne kadar haklı olduğunun, enflasyon rakamlarıyla ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Yüzde 2 yerine yüzde 1’lik artış olsaydı şimdi piyasalar çok daha tedirgin olacaklardı."

Havva Karakoç

Havva Karakoç