20.05.2024 12:00:20

Türkiye

Sade Vatandaş | Elon Musk: '3. Dünya Savaşı'ndan önce Mars'ta kendi kendine yeten bir şehir kurmalıyız'
Elon Musk: '3. Dünya Savaşı'ndan önce Mars'ta kendi kendine yeten bir şehir kurmalıyız'


Büyült Küçült

Elon Musk: '3. Dünya Savaşı'ndan önce Mars'ta kendi kendine yeten bir şehir kurmalıyız'

2026 yılına kadar Mars'a insan göndererek burada 'kendi kendine yeten bir şehir kurma' hedefi belirleyen Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, "Bu şehri olası bir 3. Dünya Savaşı'ndan önce kendi kendine yetecek şekilde tutmaya çalışmalıyız" dedi.

Musk, 2020 Mars Topluluğu Sanal Konvansiyonu'nda yaptığı konuşmada, muhtemel bir 3. Dünya Savaşı'ndan önce Mars'ta kendi kendine yeten bir şehir yaratma hedeflediğini açıkladı.

'Amaç sadece birkaç kişi veya bir üs değil'

Musk,"Mars'ta kendi kendine yeten bir şehir yaratmayı hedeflemenin yararlı olacağını düşünüyorum. Bu hedef olmalı; sadece birkaç kişi veya bir üs değil, kendi kendini idame ettiren bir şehir. 3. Dünya Savaşı'ndan önce ya da sonra Mars'ta kendi kendine yeten bir şehir yaratabilecek miyiz? Umarım 3. Dünya Savaşı asla çıkmaz, ancak sonra bunu gerçekleştirme olasılığı düşük. Bu şehri muhtemel bir 3. Dünya Savaşı'ndan önce kendi kendine yetecek şekilde ayakta tutmaya çalışmalıyız." şeklinde düşüncelerini dile getirdi. 

'Medeniyet mevcut durumda çok güçlü görünmüyor'

Bununla birlikte insanlığın karşılaşacağı; büyük bir savaş, büyük bir yanardağ patlaması, meteor çarpması ya da kendi kendini yok etme gibi ihtimallerin bulunduğu değerlendirmesini yapan Musk, "Açıkçası, medeniyet mevcut durumda çok güçlü görünmüyor, biliyorsunuz, şu anda biraz cılız görünüyoruz" yorumunda bulundu.

Kendi kendine yetmediği sürece Mars'ın bir kaçış seçeneği olamayacağına dikkat çeken ve muhtemelen kendi yaşam süresi içerisinde de bu olayların gerçekleşmeyeceğini belirten Musk, "Yakında öleceğiniz başka bir yere taşınıyorsanız, bir cankurtaran botuna sahip olmak anlamsızdır. Bu sayılmaz. Bu gerçekten bir bütün olarak medeniyet için varoluşsal riski en aza indirmek ve uzay yolculuğu yapan bir medeniyet ve birden fazla gezegende yaşayan bir tür olduğumuz bir geleceğe sahip olmakla ilgili." diye ekledi.

Havva Karakoç

Havva Karakoç