23.05.2024 08:32:40

Türkiye

Sade Vatandaş | Danimarka’nın Eski Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg Yüce Divan’a Gönderildi
Danimarka’nın Eski Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg Yüce Divan’a Gönderildi


Büyült Küçült

Danimarka’nın Eski Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg Yüce Divan’a Gönderildi

Danimarka’nın eski Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg, bakanlık yaptığı süre zarfında hukuka aykırı talimatlarda bulunduğu ve bu konular hakkında Meclis’e yalan söylediği için Yüce Divan’a gönderildi.

Danimarka’da 2015-2019 yılları arasında Göç ve Uyum Bakanlığı yapan İnger Stöjberg, 2015 yılında Suriye iç savaşının yaşandığı sırada ülkeye giren sığınmacıların ziynet eşyalarına el konulması kararının alınmasında başrol oynamıştı. 10 Şubat 2016’da yayınlanan bir basın bildirisiyle Danimarka'ya gelen sığınmacı çiftlerden biri 18 yaşından küçük olursa çiftlerin birbirlerinden zorla ayrılacağını aktarmıştı. Yabancılara yönelik bu tür sert kararları alıp bunu da pasta keserek kutlayan Stöjberg’in yayınladığı bu bildiriyi bakanlığın talimatı olarak gören birimler, sığınmacı çiftler içerisinden 18 yaşından küçük olanları zorla ayırmaya başlamış, eşler farklı sığınmacı kamplarına gönderilmişti. Kararın hem uluslararası hukuka hem de ülkenin kendi yasalarına aykırı olduğu açığa çıkınca Sosyal Demokrat Parti, 2019 yılında hükümeti devralır almaz Stöjberg’e yönelik parlamentoda komisyon kurdurmuştu. Komisyon İnger Stöjberg'in hem bakanlık görevini kötüye kullandığına ve parlamentoya yalan söylediğine hükmetmesi üzerine Yüce Divan’a gönderilip gönderilmeyeceği yönünde bir oylamanın yapılmasına karar verilmişti.

Mecliste yapılan oylamada 179 milletvekilinden 171’inin katıldığı ve141 milletvekilinin Stöjberg’in Yüce Divan’a gönderilmesi yönünde oy kullandığı aktarıldı. Diğer yandan eski Başbakan Lars Lökke Rasmussen ve aşırı sağcı partiler olan Yeni Sağ ile Danimarka Halk Partisi, Stöjberg’in Yüce Divan’a gönderilmesine karşı oy kullandı. Böylelikle ülke tarihinde 6’ncı kez bir bakan Yüce Divan’a gönderilmiş oldu.

Havva Karakoç

Havva Karakoç