15.06.2021 05:51:45

Türkiye

Sade Vatandaş | Çin Dışişleri Bakanı Türkiye'de: Çavuşoğlu İle Görüşme Gerçekleştirildi
Çin Dışişleri Bakanı Türkiye'de: Çavuşoğlu İle Görüşme Gerçekleştirildi


Büyült Küçült

Çin Dışişleri Bakanı Türkiye'de: Çavuşoğlu İle Görüşme Gerçekleştirildi

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaretleri kapsamında Türkiye'ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vang Yi ile görüştü.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, resmi ziyaretleri kapsamında Suudi Arabistan'dan sonra Türkiye'ye geldi. 

Vang, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Heyetler arası görüşme öncesinde kısa bir konuşma yapan Çavuşoğlu, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Türkiye'yi ziyaret etmesinden memnuniyet duyacaklarını, bu vesileyle ilişkileri kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine çıkarmak istediklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması Toplantısı'nın daha ileri bir tarihte kapsamlı şekilde gerçekleşeceği bilgisini paylaştı. Çavuşoğlu ve Vang daha sonra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı alanında Türkiye ile Çin arasındaki iş birliğini gösteren fotoğraf sergisini gezdi.

​Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile diplomatik ilişkilerimizin 50. yıl dönümünde ekonomik iş birliği potansiyelini ele aldık. Salgınla mücadele ve aşı konusunda iş birliğini ilerleteceğiz. Uygur Türklerine ilişkin hassasiyetimizi ve düşüncelerimizi ilettik" ifadelerini kullandı.

Esprili anlar yaşandı

Çavuşoğlu, ilkbahara girilmesine rağmen Ankara'daki soğuk hava ve kar yağışını, Çinli mevkidaşına "Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır" atasözüyle açıkladı.  

Türk Dışişleri tarafından ziyaret öncesi yapılan yazılı açıklamada, Vang'ın Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceği belirtilmişti.

Havva Karakoç

Havva Karakoç