20.05.2024 11:22:06

Türkiye

Sade Vatandaş | Avrupa Aşı Pasaportu Hazırlanıyor
Avrupa Aşı Pasaportu Hazırlanıyor


Büyült Küçült

Avrupa Aşı Pasaportu Hazırlanıyor

Henüz iki ay önce eşitsizlik yaratır diyerek olumsuz baktığı aşı pasportuna onay vermeye hazırlanan Almanya, düğünler, kalabalık partiler, eğlence yerleri, restoran, otel ve sinemalara, sadece aşı pasaportu olanları alacak.

Sadece Almanya’da değil tüm Avrupa’da geçerli olması beklenen uygulama için konuşan Başbakan Merkel, “Yeterli miktarda aşı olduktan sonra, aşılanmış kişilerin bazı konularda tercih edilebileceğini düşünüyorum. Eğer, aşı istemiyorsanız, bazı şeyleri yaşayamayacağınızı da söylemek isterim” dedi.

Almanya, aşılananlara corona kurallarının geçerli olmadığı, aşı yaptırmayanların veya direnenlerin ise, corona kurallarına uyarak, “kısıtlı haklardan” yararlanabileceği şeklinde bir sistem düşünüyor.

Konuyla ilgili sektör yetkilileri şu ifadelerde bulundu:

Turizmciler Derneği Genel Müdürü Norbert Kunz: Güvenli seyahat için vaka sayısının düşmesi lazım. Aşılama, test, temas, hijyen önlemleri ile birlikte bu mümkün olabilir.

Eventim patronu Klaus-Peter Schulenberg: Yeterli aşı varsa ve herkes aşılanabiliyorsa, organizatörler aşıyı etkinlikler için giriş şartı haline getirebilmeli.

Alman Otel ve Restoranlar Derneği Başkanı Ingrid Hartges: Sadece aşı olanların, restoran, otel veya etkinliklerden faydalanması mantıktı.

Hukukçular: Özel işletmeler, aşılanmamış, aşı pasaportu olmayan kişileri reddedebilir. Bunun sorun çıkaracağını sanmıyoruz.

Alman futbol liginin 18 kulübü, statların seyirciye açılmasını görüşmek için bu ayın ortasında toplanıyor. Toplantı öncesi, “Aşı yaptıranların futbol maçlarını izlemek için stadyumlara gelmesine izin verilmesi” görüşü ağır bastı.

AB vizesi aşı şartına bağlanacak

Avrupa Birliği hem birlik içinden hem de birlik dışından geleceklere “aşı pasaportu” şartını Şubat sonu ya da Mart ayında yeniden gündeme alacak. Eğer, yeterli sayıda kişi aşılanmışsa, bu durumda aşı pasaportu şartı getirilecek. AB vizesi, aşı şartına bağlanacak. Türkiye’den vizesi olanlar, bu olmadan AB’ye giremeyecek. Girebilse bile o zaman, test-karantina kuralları geçerli olacak.

Kaynak: Sözcü

Havva Karakoç

Havva Karakoç