21.04.2024 11:40:18

Türkiye

Sade Vatandaş | Ankara'da Ücretsiz İnternet Hizmeti
Ankara'da Ücretsiz İnternet Hizmeti


Büyült Küçült

Ankara'da Ücretsiz İnternet Hizmeti

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından pandemi sürecinde uzaktan eğitim alan öğrenciler için 918 kırsal mahallede hayata geçirilen ücretsiz internet hizmeti şimdi de Ankara meydanlarına taşınıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, “İnternete erişim hakkının temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz. Başkent’in geleceğini internet ağlarıyla örmeye devam edeceğiz” sözleriyle duyurduğu ücretsiz Wİ-Fİ hizmeti, ilk etapta 20 meydanda vatandaşların kullanımına açıldı.

Daha önce “En kısa zamanda kentimizin farklı noktalarında toplam 10 milyon metrekarelik alana ücretsiz internet sağlamayı planlıyoruz” sözleriyle 30 Ocak 2020 tarihinde yurttaşlara ilk duyuruyu yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı yeni paylaşımda Ankara'nın merkez ve ilçelerinde yer alan 20 noktada internet erişimi sağladıklarını açıkladı.

Yavaş, “İnternete erişim hakkının temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz. 20 meydanda ücretsiz Wİ-Fİ hizmeti vermeye başladık ve sene sonuna kadar 10 milyon metrekarelik alana ulaşmayı planlıyoruz. Başkent’in geleceğini internet ağlarıyla örmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 1,4 milyon metrekarelik alanı kapsayan 20 meydanı internet erişimine açarken, “wifi.ankara.bel.tr” adresi üzerinden aktifleştirilen meydanlar tek tek gösterildi.

Sadece Ankaralıların değil yerli ve yabancı turistlerin de yararlanması için bu noktaların ulaşım bilgilerini içeren yol tariflerine de internet sayfasında yer verildi.

Yurttaşları hızlı, güvenli ve ücretsiz internetle buluşturan hizmet kapsamında devreye alınan ücretsiz 1. Etap Wİ-Fİ noktaları (FAZ1) şöyle:

· 1- 512. Sokak İvedik

· 2- Adnan Yüksel Cad

· 3- Akyurt Cumhuriyet Meydanı

· 4- Batıkent Meydan(Gimsa Önü)

· 5- Elmadağ Kent Meydanı

· 6- Haymana Kent Meydanı

· 7- Kalecik Kent Meydanı

· 8- Polatlı Kent Meydanı

· 9- Şehit Salim Akgül

· 10- Ayaş Kent Meydanı

· 11- Bala Kent Meydanı

· 12- Beypazarı Atatürk Parkı

· 13- Çamlıdere Ali Semerkandi Türbesi

· 14- Güdül Kent Meydanı

· 15- Kahramankazan Kent Meydanı

· 16- Kızılcahamam (Soğuksu Gidişi)

· 17- Nallıhan Kent Meydanı

· 18- Şereflikoçhisar Ankara Caddesi

· 19- Evren Kent Meydanı

· 20- Ulus Meydanı

Merkez ve ilçe meydanlarına ücretsiz Wİ-Fİ uygulaması kapsamında kalan 15 noktada da kısa sürede internet erişimi sağlanacak.

wifi.ankara.bel.tr adresinden takip edilebilecek çalışmaların 2. etabında (FAZ2) ise başta park ve rekreasyon alanlarının bulunduğu 30 noktaya daha Wİ-Fİ bağlanarak vatandaşların kullanımına açılacak. Proje kapsamında Başkent'te yıl sonuna kadar kent genelinde meydan ve rekreasyon alanlarında toplam 65 noktada ücretsiz internet kullanılabilecek.

 

ANKARALILAR UYGULAMADAN MEMNUN

Yurttaşlar ücretsiz Wİ-Fİ ağına akıllı cep telefonları, bilgisayar ya da tabletlerinden Ankara Büyükşehir Belediyesi Wİ-Fİ adresine bağlanarak bir şifre belirleyecek. Mobil cihazlarına gelecek kısa mesajla birlikte bağlantı kurulduktan sonra ücretsiz internet erişiminin olduğu her noktada aynı şifre ile otomatik olarak bu hizmetten yararlanacak.

Hizmetin kendilerine ekonomik yönden de destek sağlayacağını belirten ve akıllı kent uygulamalarıyla çağın en önemli iletişim aracı olan interneti ücretsiz olarak kullanabilme ayrıcalığını yaşayan Ankaralılar, memnuniyetlerini dile getirdiler.

Havva Karakoç

Havva Karakoç