18.05.2024 16:42:09

Türkiye

Sade Vatandaş | Alman Taksicilerden Uber'e Büyük Tepki
Alman Taksicilerden Uber'e Büyük Tepki


Büyült Küçült

Alman Taksicilerden Uber'e Büyük Tepki

Almanya'nın Köln şehrinde yüzlerce taksici Uber'i protesto etti.

Taksiciler Uber'in haksız rekabet sağladığını ve iflas noktasına geldiklerini söyledi.

 

Tagesspıegel Background'dan Jana Kugoth'un haberine göre, yapılan anketler sonucunda elde edilen veriler taksi kullanımının hala Almanların yarısı tarafından "korunmaya değer bir ulaşım şekli" olduğunu gösteriyor.

Ayrıca taksi endüstrisinin Uber'i şiddetle protesto ettiği aktarılıyor. 

Her şey planlanana göre giderse, taksiler ve Uber gibi kiralık araçlar için yeni yasal düzenlemeler ay sonunda yürürlüğe girecek. 

Taksi sektörü temsilcileri ise Federal Meclis'e sunulacak bu yasa tasarısını sert bir şekilde eleştirdi. 

Daha önce de sorunlar yaşandı

Almanya Yüksek Mahkemesi, 2018 yılında Uber tarafından sunulan ve 2014 yılında kaldırılan limuzin servisinin yasadışı olduğuna Avrupa’nın en büyük ekonomisinde bulunan şirkete zarar verdiğine hükmetti.

Almanya'nın 7 şehrinde (Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Köln, Münih, Stuttgart) hizmet veren ve bu şehirlerde araç kiralama şirketleri ile onlara kayıtlı sürücülerle çalışan Uber; kiralık araçlarla ulaşım sağlamak için gereken lisansa sahip olmadığı gerekçesiyle yasaklanmıştı. Karardan sonra faaliyet şeklini değiştiren Uber, Almanya'da aktif olarak hizmet veriyor. Son olarak 20 Şubat'ta taksiciler Uber gibi uygulamaların önünü açacak olan Yolcu Taşıma Yasası'nı protesto için Berlin'de geniş katılımlı bir eylem yaptı.

Uber birçok farklı ülkede bu sorunları yaşadı

Dünyada tartışılmaya devam eden Uber, Türkiye başta olmak üzere İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Almanya, Hollanda, Hindistan, Avusturya gibi birçok ülkeyle çeşitli sorunlar yaşadı.

Havva Karakoç

Havva Karakoç