">

18.05.2024 16:06:32

Türkiye

Sade Vatandaş | ABD Başkanı Biden'dan ilk basın toplantısında 'rekabet' mesajı: Çin lider ülke konumuna gelmek istiyor, bu yaşanmayacak
ABD Başkanı Biden'dan ilk basın toplantısında 'rekabet' mesajı: Çin lider ülke konumuna gelmek istiyor, bu yaşanmayacak


Büyült Küçült

ABD Başkanı Biden'dan ilk basın toplantısında 'rekabet' mesajı: Çin lider ülke konumuna gelmek istiyor, bu yaşanmayacak

ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldikten 65 gün sonra yaptığı ilk basın toplantısında Çin ile rekabete değindi. Çin ile karşılaşma değil 'sıkı rekabet' içinde olmak istediklerini dile getiren Biden, "Çin lider ülke konumuna gelmek istiyor, benim gözetiminde bu yaşanmayacak" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden göreve geldikten iki ay sonra ilk defa basın toplantısını Beyaz Saray'da düzenledi.

Başkanlığının ilk 100 günü için 100 milyon Kovid-19 aşısı hedefi koyduklarını belirten Biden, "Bu hedefimize çoktan ulaştık. Şimdiki hedefimiz ilk 100 günde 200 milyon doz aşı" ifadesini kullandı. 

Biden, ABD'nin Afganistan'daki askerlerini 1 Mayıs'a kadar tamamen çekme planına ilişkin ise "1 Mayıs'a kadar askerlerimizin tamamını çekmemiz taktiksel nedenlerle zor duruyor ancak burada uzun süre kalmaya niyetimiz olmadığını söyleyebilirim" dedi.  Bir gazetecinin "Gelecek yıl da ABD'yi Afganistan'da göreceğimizi söyleyebilir miyiz?" sorusuna ise Biden, "Böyle bir resim çizemem" yanıtını verdi. 

Biden, Afganistan'dan çekildikten sonra bölgenin güvenliğinin sağlanması için Afganistan'da asker bulunduran NATO müttefikleri ile görüştüklerini ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın da bu hafta Brüksel'de NATO müttefikleri ile temasta bulunduğunu kaydetti. 

Joe Biden, gelecek planlarına ilişkin, "2024 seçimleri için yeniden aday olmayı planlıyorum" diye konuştu. 78 yaşındaki Joe Biden'ın, toplantıda "120 yıl önce Senatoya girdiğimde" şeklinde bir cümle kurması ise sosyal medyada gündem oldu. 

'Çin'den gelen güçlü bir rekabet var' 

Çin'e yönelik dış politikalarını da değerlendiren Biden, Çin ile karşılaşma değil "sıkı rekabet" içinde olmak istediklerini ve başkanlığı döneminde Çin’in küresel bir hakimiyet kuramayacağını söyleyerek, "Çin lider ülke konumuna gelmek istiyor, benim gözetiminde bu yaşanmayacak. Çin'den gelen güçlü bir rekabet var. ABD ve müttefikleri Tayvan, Güney Çin Denizi ve diğer konularda sorumlu tutacak" dedi.

Biden, Çin Devlet Bakanı Şi Cinping ile uzun süredir tanıştıklarının altını çizdi. Çin ile yaşanan gerilime de değinen Biden, "Çin Devlet Başkanı (Şi Cinping) zeki bir adamdır, tıpkı (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin gibi, tek partili sistemin demokrasiden daha güçlü olduğuna inanıyor" ifadelerini kullandı.

Biden, Çin'e yönelik atılacak adımları koordine etmek için 27 ayrı ülkenin devlet başkanlarıyla iletişim kuracağını belirtti.

'Problemleri çözmek için geldim'

Yüzde 6'lık ekonomik büyüme hedefine ulaşacakları sözünü veren Biden, ayrıca ülkedeki işsizliğin de azaldığını ifade etti. Biden, "İşsizlik oranları ilk defa Kovid-19 salgını başlamadan önceki seviyelere düştü" dedi.

Biden, "Halen çok fazla Amerikan işsiz, birçok aile acı çekiyor, ve yapmamız gereken hala çok iş var. Fakat Amerikan halkına şunu söyleyebilirim ki, yardımınız burada, ve umut yolda" dedi.

Kovid-19 dışında göçmenlik, silah kontrolü, oy hakkı gibi sorunların da masada beklediğinin anımsatılması üzerine Biden, "Ben bu görevde halkta bölünme oluşturma için değil, problemleri çözmek için geldim" dedi. 

Meksika sınırında sayıları her geçen gün artan yasa dışı göçmenler ve refakatsiz çocuklar konusunda da Biden, "İnsanlar benim iyi bir insan olduğumu bildiği için geliyor. Bu nedenle de bu kadar insan sınıra yığıldı. Onlar, Biden'ın iyi bir insan olduğunu bildikleri için geliyor" ifadesini kullandı. 

Her yıl mart ayında sınırda göçmen hareketliliği olduğunu savunan Biden, "Trump döneminde göçmenlik sistemi dağıtılmıştı, biz şimdi yeniden inşa etmeye çalışıyoruz" diyerek eski Başkan Donald Trump'a yüklendi. 

Cumhuriyetçilere yönelik eleştirilerde bulunan ABD Başkanı, "Cumhuriyetçiler, bizimle çalışmak isteyip istemediklerine ya da ülkeyi bölme yolunda ilerlemeye devam edip etmeyeceklerine karar vermeli" diye konuştu.

'Göçmen çocukları sınır tesislerinden çıkarmaya ihtiyaç var'

Başta Kovid-19 salgını olmak üzere ekonomi, göç ve bireysel silahlanmanın yayılması gibi sorunların üzerine eğileceği konusunda daha önce söz verdiğini anımsatan Biden, "Trump, göçmen çocukları sınırdaki tesislerden çıkarmak için gerekli olan fonu tahsis etmedi" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Biden, sınırlara gelen göçmenlerin sayısında artış yaşandığını kaydederek, "Göçmen çocukları sınır tesislerinden çıkarmaya ihtiyaç var" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Biden, Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) daha fazla göçmen kabul edilebilmesi için Teksas'da 4 bin ilave yatak tedarik ettiği bilgisini verdi. Meksika hükümetinin, ABD'ye göç etmek isteyen aileleri geri almayı reddettiğini ifade eden Biden, göçmen aileleri iade etmek için Meksika ile görüştüklerini bildirdi.

Yönetiminin 'göç sorunu konusunda çok şey yapacağını' söyleyen Biden, insanları göçe zorlayan koşulları düzeltmek için para tahsis edeceklerini belirtti.

'Meksika'da kalın' uygulamalarını kaldırdığı için 'özür dilemeyecek'

Trump'ın Meksika sınırına duvar ördürme ve göçmenlere yönelik "Meksika'da kalın" uygulamalarını kaldırdığı için pişman olup olmadığının sorulması üzerine Biden, "Trump başkan olmadan öncesinde var olmayan, kanunlarımıız, uluslararası hukuk ve insan onuru üzerinde inanılmaz bir olumsuz etkisi olan programları sonlandırdığım için özür dilemeyeceğim" dedi.

Bununla birlikte Güney Çin Denizi'ndeki gelişmeleri de değerlendiren Biden, Kuzey Kore'ye son füze denemesinin ardından yanıt vereceklerini ve Washington'un müttefikleriyle görüşme halinde olduğunu dile getirdi.

Konuya ilişkin Biden, "Kuzey Kore bu testler ile 1718 sayılı BM kararını ihlal etmiştir. Bölgedeki ortak ve müttefiklerimiz ile iletişim halindeyiz. Gerilimi tırmandırmak isterlerse, uygun bir yanıt veririz. Ancak aynı zamanda diplomasiye de hazırım. Bu diplomasi ancak nükleerden arınma ile sonuçlanmalı" ifadelerine yer verdi.

Çin ile görüşmelerinde de uluslararası düzen ve insan haklarının korunmasının ön planda olduğunu belirten Biden, "Çin ile ilgili demokrasileri bir araya gelmeye ve geleceği tartışmaya davet edeceğim. Çin'i kurallara uyması için, yaptıklarından sorumlu tutacağız" değerlendirmesinde bulundu. 

Söyleyeceklerini unuttu

Kongredeki tartışmalara ilişkin değerlendirme yaptığı sırada ne söyleyeceğini unutan Biden, "Bir şeyleri halletmenin en iyi yolu.... Neyse" ifadelerini kullandı.