18.05.2024 22:00:56

Türkiye

Sade Vatandaş | 1800'lerden Bu Yana Görülmeyen 'Yamyam Çekirge' Çukurova ve Göksu Deltasında Görüldü
1800'lerden Bu Yana Görülmeyen 'Yamyam Çekirge' Çukurova ve Göksu Deltasında Görüldü


Büyült Küçült

1800'lerden Bu Yana Görülmeyen 'Yamyam Çekirge' Çukurova ve Göksu Deltasında Görüldü

Türkiye'de 1800'lü yılların sonunda yalnızca bir kez görülen, o zamandan bu yana bir daha rastlanmayan 'Schizodactylus inexpectatus' türü endemik çekirge yüz yıl sonra Çukurova ve Göksu deltasında yeniden görüldü. Geceleri aktif olan, gündüzleri kumun 1.5 metre altında saklanan çekirgenin kendi türlerini de yediği belirtildi.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Aydın, yaklaşık 20 yıl önce bilimsel çalışmalar yürütmek için bulunduğu Çukurova ve Göksu deltasında, neslinin tükendiği düşünülen ve endemik bir tür olan 'Schizodactylus inexpectatus' çekirgesini yeniden ortaya çıkardı. 'Kum kriketi' adını verdiği çekirgenin yamyam bir tür olduğunu ve kendi türlerini de yediğini belirten Prof. Dr. Aydın, bu türün dünyaya tanıtılması için çalışmalarını sürdürüyor.

2000'li yılların başında gittiği Çukurova ve Göksu deltasında bu çekirgeyi keşfettiğini kaydeden Prof. Dr. Gökhan Aydın, 20 yıl boyunca yaptığı incelemelerde çekirgenin ilginç özelliklerini tespit ettiğini söyledi. İnsan aktivitesi nedeniyle tahrip edilen kumul alanlarda böceğin popülasyonuna rastlanmadığını kaydeden Prof. Dr. Gökhan Aydın, bu çekirge türünün çöl ekosistemlerinde çok önemli ve anahtar bir rolü bulunduğunu vurguladı.

Yamyam bir tür

Besin zincirinin en üst halkasını oluşturan ve kendisinin 'endemik kum kriketi' adını verdiği çekirgenin yaptığı bilimsel çalışmalar doğrultusunda yamyam bir tür olduğunu keşfettiğini anlatan Prof. Dr. Aydın, aynı tür bireyleri yediğini ve bu nedenle çöl ekosistemlerinde birbirlerinden uzakta yaşadıklarını tespit ettiğini söyledi. 

Prof. Dr. Aydın, yamyam bir tür olduğu için birbirlerine yaklaşmayan bu türün aynı zamanda hem erkek hem de dişilik organı bulunduğunu belirtti. Bu nedenle başka bireylere ihtiyaç duymadığını anlatan Prof. Dr. Aydın, böceğin yalnızca geceleri aktif olduğunu ve gündüzleri kumun 1.5 metre altında saklandığını kaydetti.

Yurt dışından gelen uzmanlar tarafından da incelendi

Bu türün insanlar tarafından uzunca bir süredir fark edilmediğine işaret eden Prof. Dr. Gökhan Aydın, böcekle ilgili yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda yurt dışından gelen bilim insanlarının da böceği inceleme fırsatı bulduğunu vurguladı. 

Prof. Dr. Aydın, böceğin biyolojik özelliklerini ve davranışlarını; yapmış olduğu bilimsel çalışmaları dünyaya tanıtarak, bu türün tek yaşam alanı olan kumulların korunması ve koruma stratejilerinin geliştirilmesi üzerine çalışmalar yaptığına da vurgu yaptı. (DHA)

Havva Karakoç

Havva Karakoç